- Какво представляват хемороидите?
- Епидемиология на хемороидите
- Какви са причините за хемороиди?
- Рискови фактори за поява на хемороиди
- Какви видове хемороиди има?
- Какви стадии имат хемороидите?
- Патофизиология при хемороиди
- Симптоми и признаци при хемороиди
- Диференциална диагноза на хемороиди
- Какви са медицинските изследвания при хемороиди?
- Какво е лечението при хемороиди?
- Естествени средства в борбата с хемороидите
- Как да се предпазим от хемороиди?
13. Как да се предпазим от хемороиди?
Хемороидите обикновено не са животозастрашаващи, но могат да създадат значителен дискомфорт.
По-голямата част от случаите на поява на хемороиди са причинени от няколко различни фактора. Ако се профилактират тези най-често срещани причини, ще се предотвратят болезнените и дразнещи симптоми на хемороидите.
Превенцията на хемороиди включва няколко компонента:
13.1. Хранителен режим, богат на фибри
Почти всички хемороиди са причинени от запек или диария, и двете от които могат да бъдат лекувани чрез здравословна диета, която включва достатъчно фибри и вода всеки ден. Добавянето на фибри в хранителния режим е един от най-добрите естествени начини за предотвратяване на хемороиди.
Храни с високо съдържание на фибри, като пресни плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни, предпазват от хемороиди чрез спомагане за добро храносмилане, почистване на ректалните стени и допринасяне за безболезнена и лесна дефекация. Човек трябва да приема около 25-35 г фибри всеки ден, за да поддържа стомашно-чревния тракт в добро функциониращо състояние.
13.2. Прием на достатъчно вода
Тази стратегия за превенция на хемороиди е проста, но всъщност много малко хора я изпълняват. Заедно със здравословния хранителен режим с много фибри, адекватна хидратация с вода е ключът към нормална дефекация и липса на хемороидални проблеми.
Пиенето на много течности, особено по време на хранене, спомага за доброто храносмилане и предотвратява втвърдяване на изпражненията. Освен вода, могат да се консумират други видове здравословни течности, като например плодови и зеленчукови сокове.
Прием на достатъчно вода за възрастен човек е 6-8 чаши вода дневно.
13.3. Физическа активност
Профилактиката на хемороидите включва и редовна физическа активност и упражнения и поддържане на здравословно тегло.
Физическата активност спомага за подобряване на функциите на тялото, включително и на храносмилателната система, обуславяйки изхвърлянето на отпадните продукти с лекота и предотвратяване на чревни патологии, като запек и диария. Упражненията също така спомагат за отслабване и намаляват риска от поява на хемороиди.
13.4. Промяна на ежедневни дейности
Някои ежедневни дейности също могат да бъдат рисков фактор за поява на това дискомфортно състояние, поради което е необходима тяхната промяна с цел предотвратяване на хемороиди:
- Да се избягва продължително седене или стоене и по възможност да се правят чести кратки разходки.
- Ако е възможно, да се избягва често вдигане на тежки предмети. Ако трябва все пак да се вдигне тежък предмет, да се издиша винаги при вдигането му и да не се задържа дъха.
- При бременност спането на една страна ще намали натиска върху кръвоносните съдове в таза, което ще помогне за превенция на хемороидите или от уголемяването им при тяхното наличие.
- Стресът също е сред честите причини за поява на хемороиди, следователно намаляване на стреса е важна опорна точка в превенцията им.
13.5. Навици при дефекация
Установяването на навици при дефекация ще намали риска от поява на затруднения при извършването й.
Ключов момент в превенцията на хемороидите е придържане към редовен график на дефекация. Не бива да се отлага дефекацията при поява на порив за нея. При отложена дефекация изпражненията ще станат по-твърди и сухи, поради което трябва да се упражни допълнителен натиск за изхвърлянето им от тялото, в резултат на което се причинява подуване на вените и тъканите на ректалните стени (хемороиди).
Човек не бива да прекарва дълги периоди от време върху тоалетната чиния, тъй като гравитацията и напъните могат да предизвикат нежелан натиск върху ректалните тъкани. По тази причина трябва да се избягва и четене, докато човек е седнал на тоалетната чиния.
Освен това е важна и добрата хигиена - поддържане на аналната област чиста и суха. След дефекация аналното място трябва да се избърше внимателно с влажна, мека и неароматизирана тоалетна хартия, след което да се подсуши. Трябват да се избягват по-усилени действия при почистването и наличието на ненужна влага около областта, тъй като това може да предизвика дразнене и възпаление на ректалните тъкани, водещо до поява на хемороиди.
13.6. Режим на хранене
Установяване на постоянен модел за хранителните навици и режим на хранене е част от превенцията на хемороиди. Трябва да се избягва прескачане на хранене или постоянна промяна на часа на рутинния прием на храна, тъй като това може да доведе до влошено храносмилане, което от своя страна може да предизвика поява на симптоми на хемороиди.
13.7. Прием на билкови и хранителни добавки
Прием на някои билкови и хранителни добавки предлага благоприятстващи възможности за превенция на хемороиди.
Прием на фибри като хранителна добавка е алтернатива за набавяне на достатъчно количество фибри за тялото. За да се избегне подуване на корема и метеоризъм, приемът на добавката започва постепенно в продължение на период от няколко дни.
Бодлив залист и див кестен са благотворни билки за предотвратяване на хемороиди, като и двата вида се използват при циркулационни проблеми, въпреки че не трябва да се приемат от хора с високо кръвно налягане, доброкачествена хиперплазия на простатата, при прием на алфа-блокери, МАО-инхибитори или разредители на кръвта, както и от бременни или кърмещи жени.
Подходящи хранителни добавки за предотвратяване на хемороиди са биофлавоноидите, както и антиоксидантите. Биофлавоноидите са химични съединения, намиращи се в силно ароматизирани плодове, като цитрусови плодове и боровинки. Антиоксидантите са в състава на много здравословни храни, включително зелен чай и боровинки. Въпреки че човек може да ги приема под формата на капсули, често по-добре е просто да се консумират храни, богати на тях.
Коментари към Хемороиди
Сергей Николов Иванов
Здравейте искам да попитам за външен хемероид какво е лечението ,навсякъде пишат за лечение на вътрешни но за външен не,излезе ми топче колкото бобено зърно до ануса твърдо но не кървя ,как се лекува това и ако може да си запиша час при вас благодаря ви предварително!
Здравейте! С д-р Матев може да се консултирате във форума на Фрамар в тази тема: Хемороиди - онлайн консултация с проктолог
Здравейте искам да попитам за външен хемероид какво е лечението ,навсякъде пишат за лечение на вътрешни но за външен не,излезе ми топче колкото бобено зърно до ануса твърдо но не кървя ,как се лекува това и ако може да си запиша час при вас благодаря ви предварително!