- Какво представляват хемороидите?
- Епидемиология на хемороидите
- Какви са причините за хемороиди?
- Рискови фактори за поява на хемороиди
- Какви видове хемороиди има?
- Какви стадии имат хемороидите?
- Патофизиология при хемороиди
- Симптоми и признаци при хемороиди
- Диференциална диагноза на хемороиди
- Какви са медицинските изследвания при хемороиди?
- Какво е лечението при хемороиди?
- Естествени средства в борбата с хемороидите
- Как да се предпазим от хемороиди?
11. Какво е лечението при хемороиди?
Лечението на хемороидите бива
- неоперативно
- миниинвазивни процедури и
- оперативно лечение.
Методът на лечение зависи от стадия на заболяването и желанието на пациента. Понякога се налага комбиниране на няколко метода на лечение.
11.1. Неоперативно лечение
Неоперативното лечение се прилага обикновено в I и II стадий на хемороидалната болест. То включва:
Хигиенно-диетичен режим
Препоръчва се да се избягват храни и напитки (пикантни храни, силни подправки, алкохол и др.), които водят до раздразване на хемороидите. Трябва да се консумират храни, богати на баластни вещества. Също трябва да се приемат повече течности.
Препоръчва се да се увеличи активното движение през деня.
Необходимо е да се регулира дефекацията с меки слабителни средства.
Винаги след дефекация трябва да се измива аналната област и да се подсушава с мека памучна кърпа. Водата трябва да е хладка, а не гореща. Не трябва да се използва тоалетна хартия.
Медикаментозно лечение
Медикаментозното лечение цели да се намали болката, възпалението и кръвотечението. Има медикаменти под различни форми – таблетки, мехлеми, кремове, гелове, супозитории (свещички), пяна и др. Добър ефект имат и седящите бани с антисептични разтвори – калиев перманганат, бетадин, йодасепт и др. Мехлемите, кремовете и геловете при външни хемороиди се нанасят в тънък слой около ануса, а при вътрешни хемороиди се въвеждат посредством пръст или специални апликатори, които са към медикаментите.
Повечето медикаменти съдържат повече от една активна съставка, като повечето съдържат една от следните съставки: противоболкова съставка – най-често е локален анестетик (лидокаин); съдосвиваща (вазоконстрикторна) съставка – намалява кървенето и в известна степен и болката; антисептична съставка – предпазва от възпаление. При остри хемороидални кризи се използват и медикаменти, съдържащи диосмин.
11.2. Миниинвазивни процедури
Миниинвазивните процедури са процедури, които могат да се извършат и в амбулаторни условия, без да е необходимо да се постъпва в болница, и имат малко усложнения. Те се препоръчват в I, II, III стадий на хемороидалната болест.
Съществуват няколко вида процедури, като понякога е необходимо да се комбинират помежду си.
Криотерапия - осъществява се чрез замразяване на хемороидалната тъкан. Използвало се е в миналото, като е вярвало, че замразяването в началото на аналния канал ще намали кръвоснабдяването и ще доведе до фиброзиране на хемороидите. За съжаление процедурата била болезнена и е свързана с продължителен възстановителен период и поради тази причина в наши дни почти не се използва.
Електротерапия - представлява изсушаване на хемороидите с електрически заряд. Този метод е безболезнен и високо ефективен за бързо прекратяване на развитието на хемороидите.
Склеротерапия - представлява инжектиране на склерозиращ агент (дразнеща субстанция) в хемороидите. По този начин се намаляват кръвоносните съдове, образува се съединителна тъкан и хемороидите отпадат сами. Преди се е използвала често, но с въвеждането на новите методи намира все по-малко приложение.
Лазертерапия или Инфраред терапия - използва се светлина от инфрачервения спектър. Този метод е високоефективен за спиране на кървенето. Този метод може да се използва като самостоятелен в I и II стадий, а в комбинация с друг метод при III стадий. Днес комбинирането на инфраред терапията с банд лигирането е „златен стандарт” в миниинвазивните процедури за лечение на хемороидите. Този метод е напълно безболезнен и приложим в амбулаторното лечение.
Лигатура с гумена лента (банд лигиране) - представлява поставяне на еластичен гумен пръстен в основата на хемороида. По този начин се прекъсва кръвоснабдяването му и той отпада без допълнителна намеса след около седмица до десет дни. При отпадане на възела може да се появи леко кървене и на мястото на възела има малка раничка, която заздравява за около 14 дни. Използва се специална ендоскопска апаратура, като може да се извърши в амбулаторни условия и не изисква никаква упойка. Банд лигирането е приложимо само за вътрешни хемороиди, тъй като те нямат рецептори за болка, за разлика от външните. Процедурата може да се повтаря през около три седмици. Тази процедура е относително противопоказна при пациенти, приемащи антигуагуланти или такива с намалена имунна защита.
За последните 10 години банд лигирането и инфраред коагулацията са на първо място за амбулаторно лечение на хемороидалната болест като ефект и минимален дискомфорт.
11.3. Хирургично лечение
Хирургичното лечение е метод на избор при вътрешни хемороиди III и IV стадий, тромбозирали хемороиди, външни хемороиди, продължително и обилно кървене с налична анемия, при изчерпване на възможностите на другите два метода на лечение.
Има няколко оперативни метода за премахване на хемороидите, като тук се включват класическата операция по Milligan - Morgan, операция по Parks, операция по Longo (с механичен ушивател) и операция по Whithehead. Тези операции за свързани с хоспитализация на пациента (приемане в болница), прилагане на анестезия (упойка), наличие на известна болка, продължителен възстановителен период и наличие на рецидиви и усложнения.
Коментари към Хемороиди
Сергей Николов Иванов
Здравейте искам да попитам за външен хемероид какво е лечението ,навсякъде пишат за лечение на вътрешни но за външен не,излезе ми топче колкото бобено зърно до ануса твърдо но не кървя ,как се лекува това и ако може да си запиша час при вас благодаря ви предварително!
Здравейте! С д-р Матев може да се консултирате във форума на Фрамар в тази тема: Хемороиди - онлайн консултация с проктолог
Здравейте искам да попитам за външен хемероид какво е лечението ,навсякъде пишат за лечение на вътрешни но за външен не,излезе ми топче колкото бобено зърно до ануса твърдо но не кървя ,как се лекува това и ако може да си запиша час при вас благодаря ви предварително!