- Какво представляват хемороидите?
- Епидемиология на хемороидите
- Какви са причините за хемороиди?
- Рискови фактори за поява на хемороиди
- Какви видове хемороиди има?
- Какви стадии имат хемороидите?
- Патофизиология при хемороиди
- Симптоми и признаци при хемороиди
- Диференциална диагноза на хемороиди
- Какви са медицинските изследвания при хемороиди?
- Какво е лечението при хемороиди?
- Естествени средства в борбата с хемороидите
- Как да се предпазим от хемороиди?
7. Патофизиология при хемороиди
Точната патофизиология на развитието на хемороиди е слабо разбрана. В продължение на години е била популярна теорията за разширени вени, която постулира, че хемороидите са причинени от разширени вени в аналния канал, но сега е остаряла, тъй като хемороидите и аноректалните варици са се доказали като отделни образувания. В действителност, пациенти с портална хипертония и варици не са с повишена честота на хемороиди.
В аналния канал са локализирани три големи анални възглавници и различни брой малки възглавнички, разположени между тях. Аналните възглавници при пациенти с хемороиди показват значими патологични изменения. Тези промени включват анормална венозна дилатация, съдова тромбоза, дегенеративни процеси в колагеновите влакна и фиброеластичните тъкани, деформация и руптура на аналния субепителен мускул. В допълнение към тези констатации, е наблюдавана тежка възпалителна реакция, включваща съдовата стена и околната съединителна тъкан, с асоциирана мукозна улцерация, исхемия и тромбоза.
Симптомите на хемороидите се появяват при прекомерно увеличаване на венозното налягане. Развиват се два вида хемороиди: вътрешни от горния хемороидален плексус и външни от долния хемороидален плексус.
7.1. Патофизиология на симптомите на вътрешните хемороиди
Вътрешните хемороиди не могат да причинят кожна болка, тъй като са над дентатната (пектинатна) линия и не са инервирани от кожни нерви. Въпреки това, те могат да причинят кървене, пролапс и като резултат от отлагането на иритант върху чувствителната перианална кожа причиняват перианален сърбеж и дразнене. Вътрешните хемороиди могат да произведат перианална болка чрез пролабиране и причиняване на спазъм на сфинктерния комплекс около хемороидите. Този спазъм води до дискомфорт, докато пролабираните хемороиди са експонирани.
Вътрешните хемороиди могат да предизвикат остра болка, докато са инкарцерирани и заклещени. Отново, болката е свързана със спазъм на сфинктерния комплекс. Странгулация с некроза може да причини по-дълбок дискомфорт. Възможно е този сфинктерен спазъм да причини едновременно и външна тромбоза. Външната тромбоза предизвиква остра кожна болка. Тази констелация от симптоми се нарича остра хемороидална болка и обикновено изисква спешно лечение.
Вътрешните хемороиди най-често причиняват безболезнено кървене с дефекацията. Покриващият епител е увреден от усилието при дефекация и подлежащите вени кървят.
Вътрешните хемороиди могат да депозират слуз върху перианалната тъкан с пролапс. Тази слуз може да причини локализиран дерматит, който се нарича пруритус ани.
7.2. Патофизиология на симптомите на външните хемороиди
Външните хемороиди предизвикват симптоми по два начина. Първо, може да се появи остра тромбоза на подлежащата външна хемороидална вена. Острата тромбоза обикновено е свързана с конкретно събитие, като физическо натоварване, напрягане при запек, диария или промяна в хранителния режим. Това са остри, болезнени събития.
Болката е резултат от бързо раздуване на инервирана кожа от съсирек и заобикалящ оток. Болката продължава 7-14 дни, като преминава с резолюция на тромбозата. Разтегнатата анодерма персистира като излишна кожа или кожни тагове (акрохордони).
Външните тромбози понякога разрушават надлежащата кожа и причиняват кървене. Повторна поява настъпва приблизително при 40-50 %, на същото място (тъй като подлежащата увредена вена остава там). Отстраняване на кръвния съсирек и оставяйки отслабената вена на мястото, а не ексцизия на вената със съсирека, предразполага пациента към рецидиви.
Външните хемороиди също така могат да причинят затруднена хигиена поради излишната кожа, останала след остра тромбоза (кожни тагове), отговорна за тези проблеми. Външните хемороидални вени, намиращи се под перианалната кожа очевидно не могат да причинят проблеми с хигиената, въпреки това излишната кожа в перианалната област може механично да попречи на почистването.
Коментари към Хемороиди
Сергей Николов Иванов
Здравейте искам да попитам за външен хемероид какво е лечението ,навсякъде пишат за лечение на вътрешни но за външен не,излезе ми топче колкото бобено зърно до ануса твърдо но не кървя ,как се лекува това и ако може да си запиша час при вас благодаря ви предварително!
Здравейте! С д-р Матев може да се консултирате във форума на Фрамар в тази тема: Хемороиди - онлайн консултация с проктолог
Здравейте искам да попитам за външен хемероид какво е лечението ,навсякъде пишат за лечение на вътрешни но за външен не,излезе ми топче колкото бобено зърно до ануса твърдо но не кървя ,как се лекува това и ако може да си запиша час при вас благодаря ви предварително!