2. Честота, протичане и прогноза на себореен дерматит
Себорейният дерматит е заболяване, при което има два възрастови пика. Първият засяга бебетата и обхваща първите три месеца след раждането, а вторият пик обикновено е между второто и седмото десетилетие.
Себорейният дерматит е много често срещан и засяга голяма част от хората в различни етапи от техния живот. Точната честота на себорейния дерматит не е ясна, но заболяването е с голямо разпространение, както при бебетата, така и сред възрастните хора. Всички раси са еднакво засегнати. Епидемиологично средната честота е между 2 и 5 %. Мъжкият пол е по-често засегнат. Пърхотът, който е една от по-леките прояви на себореен дерматит се среща по-често при около 15-20% от хората! При 85% от пациентите със СПИН се среща себореен дерматит.
Себорейният дерматит се влошава през есента и се подобрява през лятото. Честите и тежки рецидиви засягащи скалпа могат да бъдат причина за косопад. При някои пациенти има риск да се обхване кожата по цялото тяло и да се стигне до еритродермия - генерализирано зачервяване със залющване. Еритродермията е тежко протичащо състояние и налага болнично лечение!
При възрастните, след като се появи себореен дерматит обикновено продължава няколко години - дори декади и протича с периоди на подобрение и периоди на влошаване. Подобряването обикновено е в по-топлите сезони, а влошаването в по-студените. Неправилното локално лечение и активното излагане на слънце също води до влошаване.
В първия възрастов период при бебетата себорейният дерматит има много добра прогноза! Продължителността на заболяването е седмици до месеци. Не съществуват категорични данни, че бебетата, които са страдали от себореен дерматит ще развият себореен дерматит и като възрастни.
Коментари към Себореен дерматит