3. Причини за себореен дерматит
Причините за появата на себореен дерматит все още остават неясни. Има различни фактори, които могат да бъдат предпоставка за поява на себореен дерматит. Съществуват много теории, които намират, както своя подкрепа, така и опровержение.
Един от предразполагащите фактори е имуносупресията - например при хора с HIV инфекция. Първото съобщение за асоциация между себорейният дерматит и HIV е още през 1984 год. За мащабите на нашата страна тази асоциация не се среща толкова често.
При хора, които са с нормален имунен статус най-често има наследствена предразположеност. Възможно е при някои хора себорейният дерматит да предхожда появата на псориазис.
Ето някои от най-често посочваните фактори отговорни за себореен дерматит:
3.1. Роля на себореята
Себореята се свързва с наличие на кожа, която изглежда по-мазна. Невинаги себореята обаче е свързана с повишено образуване на себум от мастните жлези.
Дори и когато себореята е предразполагащ фактор трябва да се има предвид, че себорейният дерматит не е заболяване на себацейните (мастните) жлези.
Високата честота на себореен дерматит при новородените кореспондира с размера и активността на себацейните жлези в тази възраст. При възрастните обаче активността на себацейните жлези е с пик по време на пубертета, което не съответства с пика на заболяемост от себореен дерматит, който е десетилетия по-късно!
Друга интересна особеност са областите, които се засягат от себореен дерматит - лицето, ушите, скалпа, горната част на тялото. В тези области има повече на брой и по-плътно разположени мастни жлези. Освен от себореен дерматит тези области често се засягат от акне.
При изследване на мастните жлези под микроскоп при хора, които страдат от себореен дерматит е установено, че жлезите са с по-голям размер. Изследването на образуваният мастен секрет показва, че той не е повишен, но има промяна в съотношението на различните липиди, които се съдържат в него.
Себорейният дерматит се среща по-често при хора, които имат неврологични заболявания като Паркинсон. При тези пациенти има повишена мастната секреция.
3.2. Роля на микроорганизмите
Хипотезата за ролята на бактериите или гъбичките все още не може да получи своята подкрепа, въпреки че при някои пациенти със себореен дерматит от засегнатите места се изолират микроорганизми в големи количества.
При новородените в областта на кожните изменения, както и в изпражненията често се открива Кандида албиканс (Candida albicans). Въпреки това специфичните изследвания към Кандидата не потвърждават сигурното им участие за появата на себореен дерматит.
От скалпа на пациенти със себореен дерматит често се изолират аеробни бактерии. Интересен факт е, че при пациентите със себореен дерматит много рядко се изолира златист стафилокок (staphylococcus aureus). Бактерият, който се среща при акне - Propionibacterium acnes също се изолира в по-малък брой.
Липофилната гъбичка (дрожди) Malassezia fyrfur (Pityrosporum) се среща в голямо количество в нормалната кожа. При пациентите със себореен дерматит е в още по-голямо количество, а при тези с пърхот количеството и е почти два пъти повече, отколкото в здравата кожа. Поради тези факти много автори подкрепят ролята на този микроорганизъм. Освен това свръхрастежа и води до възникване на възпаление.
3.3. Роля на лекарствата
Приемът на някои лекарства също може да доведе до себорея.
Най-често се посочват лекарства от психофармака.
Други лекарства могат да бъдат препаратите с арсен, злато, метилдопа, синетидин
Връзката с приемът на лекарства не е много ясна, защото себорейният дерматит е широко разпространено заболяване.
3.4. Роля на нервната система
Много често себорейния дерматит се асоциира с различни неврологични проблеми. Такива състояния са:
- постенцефален Паркинсонизм
- епилепсия
- лицева парализа
- увреждане на тригенминалния ганглий
- полиомиелит
- сирингомиелия
- квадриплегия
Емоционалният стрес е честа причина за тласък на заболяването.
3.5. Роля на физикални фактори
Предполага се, че кожното кръвообращение и температурата на кожата могат да имат отношение към появата на себореен дерматит. Сезонното вариране в температурата и влажността са свързани с протичането на себорейният дерматит. Ниските температури през есента и зимата и ниската влажност в помещения с централно отопление е известно, че влошават хода на заболяването.
Един от интересните синоними на себорейният дерматит е фланелна екзема (eczema flannelaire) и произлиза от факта, че триенето от по-груби текстилни дрехи в кожата предизвиква или влошава себорейният дерматит.
3.6. Роля на хранителния дефицит
Съществува заболяване, които се дължи на дефицит на цинк и протича с кожен обрив подобен на този при себореен дерматит. Въпреки това е доказано, че включването на цинк не води до подобряване на себорейният дерматит.
Обсъждано е също връзка между дефицита на биотин и хранителната алергия при кърмачетата като възможен провокиращ фактор за поява на себореен дерматит. Тази връзка не е потвърдена категорично.
Коментари към Себореен дерматит