5. Пърхот и себорея на главата
Пърхотът и себореята на окосмената част на главата е добре известен проблем на мнозина и не е заразен. Това е една от най-честите прояви на себореен дерматит и засяга около половината от възрастното население, без значение от пол и етнос.
Пърхотът се характеризира с дифузно засягане и залющване на скалпа и отделяне на около 800 хил. кл./см2. Често има и оплаквания като зачервяване, сърбеж или неприятна миризма.
Нерядко наличието на пърхот е причина за ниско самочувствие и нарушено социално общуване.
5.1. Симптоми и прояви на пърхот
Симптомите и проявите на себорея на скалпа винаги включват отпадане на люспички. Люспичките могат да бъдат фини и бели или по-мазни и жълти на цвят. При по-тежко протичане могат да се оформят големи плътни корички, които се отстраняват по-трудно или по-лесно от скалпа. В тези случаи може да има и характерен неприятен мирис. С тези особености се оформят т.нар. сух и мазен пърхот.
Възможно е, освен отделянето на люспички да има и зачервяване на скалпа с различна интензивност.
Сърбежът не е задължителен симптом при себорея на главата и ако е налице е с различна интензивност.
Често, освен пърхот е налице и ангажиране и на други области като лице и тяло.
Прочетете още за симптомите и проявите на себорея на главата:
5.2. Причини за пърхот
Причините за появата на себорея на главата са същите, както за появата на себореен дерматит.
Отчита се участие на няколко фактора – наследственост, микроорганизма маласесия, смяна на сезоните, различни неврологични увреждания, стрес, прием на някои лекарства.
Пърхотът се съчетава и със заболявания като псориазис или екзема на скалпа.
Хората със суха кожа също може да имат пърхот.
При някои хора провокиращ фактор може да бъде сензитивност към приложението на някои козметични продукти.
Повече за различните причини за пърхот прочетете:
5.3. Рискови фактори за поява на пърхот
Въпреки широкото разпространение на пърхота са известни някои рискови фактори за появата му:
- Възраст
Пърхотът обикновено започва в млада възраст и продължава през средната възраст. Това не означава, че по-възрастните хора не получават пърхот. За някои хора, проблемът може да бъде през целия живот.
- Мъжки пол
Пърхотът се среща по-често при мъже. Ето защо някои изследователи считат, че причина за това е участието на мъжките полови хормони. Мъжете имат по-големи мастни жлези по скалпа, което е причина за по-честото срещане на пърхота при мъжкия пол.
- Мазна коса и мазен скалп
Маласесията се храни и живее по-добре в по-мазна среда. Ето защо мазния скалп и мазната коса ви прави по-податливи на пърхот.
- Нездравословна диета
Фактора диета винаги има много спорно отношение. Въпреки това, ако диетата е бедна на цинк, витамини от група В или някои видове есенциални мастни киселини е възможно да сте по-склонни към поява на пърхот.
- Някои заболявания
По неясни причини, възрастни с неврологични заболявания, като болестта на Паркинсон много често страдат от себореен дерматит и пърхот. Същото, касае и хора с HIV инфекция, или други имунологични проблеми, такива след инфаркт или инсулт, както и преживелите тежък стрес.
5.4. Диференциална диагноза при пърхот
Себорейният дерматит на главата е често срещано състояние при възрастни!
Обикновено при характерно протичане рядко се налага отграничаване от други заболявания, но има случаи, когато е уместно да се изключи:
- псориазис;
- екзема;
- атопичен дерматит или
- гъбична инфекция.
5.5. Протичане на себорейният дерматит на скалпа
Себорейният дерматит при възрастни, независимо от локализацията е хронично, рецидивиращо състояние и като такова има периоди на подобрение и влошаване.
Тежко протичащите форми може да са съпроводени с косопад.
Забелязва се влошаване през есента и подобряване през лятото при себореен дерматит на скалпа.
Прогнозата е добра, защото може да се контролира с приложение на подходящи шампоани или след краткосрочни курсове на лечение при специалист.
Пърхотът дори може спонтанно да премине и без лечение.
5.6. Кога пърхотът е причина да потърсите специалист?
В повечето случаи наличието на пърхот не изисква посещение при специалист.
Въпреки това, ако сте опитали няколко седмици с приложение на широко разпространените козметични средства като антипърхотни шампоани и оплакванията Ви продължават по-добре потърсете специалист.
Ако имате оплаквания като силен сърбеж, зачервяване, оток на скалпа, секреция, косопад, болка, данни за инфекция, тогава със сигурност е по-добре да посетите дерматолог.
Ако пърхотът, дори и да не е тежко проявен Ви причинява дискомфорт, нарушава социалното Ви общуване или ви пречи в професионалната среда и е причина за безсъние е добре да посетите специалист, за да се постигне по-бърз контрол и да се върнете към нормалния си начин на живот.
5.7. Лечение на пърхот
Пърхотът е хронично състояние и като такова изисква първоначално терапия, след което се преминава на поддържаща терапия и профилактика. Няма излекуване с еднократен терапевтичен план и поради тази причина поддържащата терапия е ключов момент в успешното повлияване.
Целта при лечението е насочена към намаляване на зачервяването, премахване на залющването и редуциране на колонизацията на маласесия.
В лечението на пърхота най-успешно се прилагат шампоани за измиване. Предпочитан състав е селенов сулфид, зинк пиритион, кетоконазол, катрани. Прилагат се още локални ниско потентни стероиди, лосиони със салицилова киселина и бензилов пероксид. Локалното лечение може да се приложи и под оклузия с шапка и да се наложи престой за цяла вечер.
Много тежки прояви на себореен дерматит могат да се лекуват със системно прилагани лекарства през устата като ретиноиди или антимикотици.
По-рядко се използва фототерапия УВ гребени.
Широко разпространено е приложение на тинктури, алкохолни разтвор и тоници, но те най-често са причина за влошаване!
5.8. Алтернативен подход към пърхота
Едновременно със стандартните средства за лечение на пърхот могат да се прилагат и някои алтернативни и домашно приложими методи:
- Научете се да се справяте със стреса. Стреса въздейства върху цялостното здравословно състояние и по този начин ви прави възприемчиви към различни заболявания и състояние. Доказано е, че стреса провокира или влошава пърхота.
- Мийте често косата си, особено ако имате мазен скалп. Възможно е измиване дори всеки ден.
- Откажете се от стилизиращите продукти – спрейовете, геловете, ваксите, лаковете и пените за коса могат да бъдат причина за омазняване и поява на пърхот.
- Хранете се здравословно – балансираното хранене с внос на достатъчно количество цинк, витамини и ненаситени мастни киселини може да доведе до подобряване на състоянието Ви.
- Излагайте се здравословно на слънце – умереното излагане на слънце има положително въздействие, но трябва да внимавате да не изгаряте и да се предпазвате адекватно.
- Масло от чаено дърво – малко проучване е показало положително въздействие от приложението на масло от чаено дърво в шампоан за ежедневно измиване. Маслото от чаеното дърво е познато със своето антисептично, антибиотично и противогъбично действие. Имайте предвид, че това масло може да предизвика алергични реакции при някои хора.
Коментари към Себореен дерматит