Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Себореен дерматит Пърхот и себорея на главата
Себореен дерматит
Автор: д-р Виолина ТодеваРедактор: Камелия Методиева
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Себореен дерматит
  1. Какво представлява себорейният дерматит?
  2. Честота, протичане и прогноза на себореен дерматит
  3. Причини за себореен дерматит
  4. Себореен дерматит при бебета
  5. Пърхот и себорея на главата
  6. Симптоми и признаци при себореен дерматит
  7. Какви са усложненията на себорейния дерматит?

5. Пърхот и себорея на главата

Пърхотът и себореята на окосмената част на главата е добре известен проблем на мнозина и не е заразен. Това е една от най-честите прояви на себореен дерматит и засяга около половината от възрастното население, без значение от пол и етнос.

Пърхотът се характеризира с дифузно засягане и залющване на скалпа и отделяне на около 800 хил. кл./см2. Често има и оплаквания като зачервяване, сърбеж или неприятна миризма.

Нерядко наличието на пърхот е причина за ниско самочувствие и нарушено социално общуване.

5.1. Симптоми и прояви на пърхот

Симптоми и прояви на пърхот

Симптомите и проявите на себорея на скалпа винаги включват отпадане на люспички. Люспичките могат да бъдат фини и бели или по-мазни и жълти на цвят. При по-тежко протичане могат да се оформят големи плътни корички, които се отстраняват по-трудно или по-лесно от скалпа.  В тези случаи може да има и характерен неприятен мирис. С тези особености се оформят т.нар. сух и мазен пърхот.

Възможно е, освен отделянето на люспички да има и зачервяване на скалпа с различна интензивност.

Сърбежът не е задължителен симптом при себорея на главата и ако е налице е с различна интензивност.

Често, освен пърхот е налице и ангажиране и на други области като лице и тяло.

 

Прочетете още за симптомите и проявите на себорея на главата:

  • Себореен дерматит на скалпа
  • Струпеи по скалпа
  • Люспест скалп
  • Сърбеж на скалпа
  • Жълтеникави люспи по скалпа
  • Бели люспи по скалпа
  • Обрив на скалпа
  • Люспи по скалпа
  • Сърбеж в областта на скалпа
  • Лющене по скалпа

5.2. Причини за пърхот

Причини за пърхот

Причините за появата на себорея на главата са същите, както за появата на себореен дерматит.

Отчита се участие на няколко фактора – наследственост, микроорганизма маласесия, смяна на сезоните, различни неврологични увреждания, стрес, прием на някои лекарства.

Пърхотът се съчетава и със заболявания като псориазис или екзема на скалпа.

Хората със суха кожа също може да имат пърхот.

При някои хора провокиращ фактор може да бъде сензитивност към приложението на някои козметични продукти.

Повече за различните причини за пърхот прочетете:

  • Причини за себореен дерматит

5.3. Рискови фактори за поява на пърхот

Рискови фактори за поява на пърхот

 

Въпреки широкото разпространение на пърхота са известни някои рискови фактори за появата му:


  • Възраст

Пърхотът обикновено започва в млада възраст и продължава през средната възраст. Това не означава, че по-възрастните хора не получават пърхот. За някои хора, проблемът може да бъде през целия живот.

  • Мъжки пол

Пърхотът се среща по-често при мъже. Ето защо някои изследователи считат, че причина за това е участието на мъжките полови хормони. Мъжете имат по-големи мастни жлези по скалпа, което е причина за по-честото срещане на пърхота при мъжкия пол.

  • Мазна коса и мазен скалп

Маласесията се храни и живее по-добре в по-мазна среда. Ето защо мазния скалп и мазната коса ви прави по-податливи на пърхот.

  • Нездравословна диета

Фактора диета винаги има много спорно отношение. Въпреки това, ако диетата е бедна на цинк, витамини от група В или някои видове есенциални мастни киселини е възможно да сте по-склонни към поява на пърхот.

  • Някои заболявания

По неясни причини, възрастни с неврологични заболявания, като болестта на Паркинсон много често страдат от себореен дерматит и пърхот. Същото, касае и хора с HIV инфекция, или други имунологични проблеми, такива след инфаркт или инсулт, както и преживелите тежък стрес.

5.4. Диференциална диагноза при пърхот

Диференциална диагноза при пърхот

Себорейният дерматит на главата е често срещано състояние при възрастни!

Обикновено при характерно протичане рядко се налага отграничаване от други заболявания, но има случаи, когато е уместно да се изключи:

 

  • псориазис;
  • екзема;
  • атопичен дерматит или
  • гъбична инфекция.

5.5. Протичане на себорейният дерматит на скалпа

Протичане на себорейният дерматит на скалпа

Себорейният дерматит при възрастни, независимо от локализацията е хронично, рецидивиращо състояние и като такова има периоди на подобрение и влошаване.

Тежко протичащите форми може да са съпроводени с косопад.

Забелязва се влошаване през есента и подобряване през лятото при себореен дерматит на скалпа.

Прогнозата е добра, защото може да се контролира с приложение на подходящи шампоани или след краткосрочни курсове на лечение при специалист.

Пърхотът дори може спонтанно да премине и без лечение.

5.6. Кога пърхотът е причина да потърсите специалист?

Кога пърхотът е причина да потърсите специалист?

В повечето случаи наличието на пърхот не изисква посещение при специалист.

Въпреки това, ако сте опитали няколко седмици с приложение на широко разпространените козметични средства като антипърхотни шампоани и оплакванията Ви продължават по-добре потърсете специалист.

Ако имате оплаквания като силен сърбеж, зачервяване, оток на скалпа, секреция, косопад, болка, данни за инфекция, тогава със сигурност е по-добре да посетите дерматолог.

Ако пърхотът, дори и да не е тежко проявен Ви причинява дискомфорт, нарушава социалното Ви общуване или ви пречи в професионалната среда и е причина за безсъние е добре да посетите специалист, за да се постигне по-бърз контрол и да се върнете към нормалния си начин на живот.

5.7. Лечение на пърхот

Лечение на пърхот

Пърхотът е хронично състояние и като такова изисква първоначално терапия, след което се преминава на поддържаща терапия и профилактика. Няма излекуване с еднократен терапевтичен план и поради тази причина поддържащата терапия е ключов момент в успешното повлияване.

Целта при лечението е насочена към намаляване на зачервяването, премахване на залющването и редуциране на колонизацията на маласесия.

В лечението на пърхота най-успешно се прилагат шампоани за измиване. Предпочитан състав е селенов сулфид, зинк пиритион, кетоконазол, катрани. Прилагат се още локални ниско потентни стероиди, лосиони със салицилова киселина и бензилов пероксид. Локалното лечение може да се приложи и под оклузия с шапка и да се наложи престой за цяла вечер.

Много тежки прояви на себореен дерматит могат да се лекуват със системно прилагани лекарства през устата като ретиноиди или антимикотици.

По-рядко се използва фототерапия УВ гребени.

Широко разпространено е приложение на тинктури, алкохолни разтвор и тоници, но те най-често са причина за влошаване!

5.8. Алтернативен подход към пърхота

Алтернативен подход към пърхота

Едновременно със стандартните средства за лечение на пърхот могат да се прилагат и някои алтернативни и домашно приложими методи:

  • Научете се да се справяте със стреса. Стреса въздейства върху цялостното здравословно състояние и по този начин ви прави възприемчиви към различни заболявания и състояние. Доказано е, че стреса провокира или влошава пърхота.
  • Мийте често косата си, особено ако имате мазен скалп. Възможно е измиване дори всеки ден.
  • Откажете се от стилизиращите продукти – спрейовете, геловете, ваксите, лаковете и пените за коса могат да бъдат причина за омазняване и поява на пърхот.
  • Хранете се здравословно – балансираното хранене с внос на достатъчно количество цинк, витамини и ненаситени мастни киселини може да доведе до подобряване на състоянието Ви.
  • Излагайте се здравословно на слънце – умереното излагане на слънце има положително въздействие, но трябва да внимавате да не изгаряте и да се предпазвате адекватно.
  • Масло от чаено дърво – малко проучване е показало положително въздействие от приложението на масло от чаено дърво в шампоан за ежедневно измиване. Маслото от чаеното дърво е познато със своето антисептично, антибиотично и противогъбично действие. Имайте предвид, че това масло може да предизвика алергични реакции при някои хора.
Следва: Симптоми и признаци при себореен дерматит
Страници: 34567...11
3.5/5 39 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Себореен дерматит Най-често засегнати области от себореен дерматит Причини за себореен дерматит Секреция на себум върху кожата Питироспорум овале Млечни корички при бебета със себореен дерматит Себореен дерматит на главата при бебета Себореен дерматит на шията при бебета Себореен дерматит на подмишнична ямка при бебета Себореен дерматит в гънките при бебета Себореен дерматит под пелените при бебета Болест на Лайнер (Leiner) - тежко протичащ себореен дерматит
1 от 13
Себореен дерматитНай-често засегнати области от себореен дерматитПричини за себореен дерматитСекреция на себум върху кожатаПитироспорум овалеМлечни корички при бебета със себореен дерматитСебореен дерматит на главата при бебетаСебореен дерматит на шията при бебетаСебореен дерматит на подмишнична ямка при бебетаСебореен дерматит в гънките при бебетаСебореен дерматит под пелените при бебетаБолест на Лайнер (Leiner) - тежко протичащ себореен дерматитБолест на Лайнер (Leiner) - тежко протичащ себореен дерматит

Коментари към Себореен дерматит

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Себореен дерматит
    www.framar.bg 
    на 23 May 2025 в 08:29
    Коментирайте "Себореен дерматит"
За статията
последна редакция: 24 окт 2024г.
създадена на: 06 авг 2013г.
прочетена: 316228 пъти
Още за Себореен дерматит
  • Статии от здравна медия
  • Алтернативна медицина
  • Анатомични данни за кожата и мастните жлези
  • Себореен дерматит в МКБ-10
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival