- Какво представляват мъдреците?
- Какви проблеми могат да създават мъдреците?
- Симптоми и признаци при проблеми с мъдреците
- Какви видове лечения има при проблеми с мъдреците?
- Трябва ли да вадим мъдреците си?
- Какво да правим след изваждане на мъдрец?
- Усложнения след екстракция на мъдрец
- Ретинирани мъдреци
- Домашни средства при болезнени мъдреци
7. Усложнения след екстракция на мъдрец
Както всеки вид операция, премахването на мъдрец крие известни рискове. След екстракцията на мъдрец могат да се появят редица усложнения:
- болка и кръвотечение от оперативната рана - най-често срещаното усложнение
- алвеоларен остеит (сух алвеолит) - не се развива кръвен съсирек в алвеолата или се размества
- засягане на нерв - може да причини временни или постоянни проблеми, като изтръпване и мравучкане
- инфекция - признаците включват висока температура, жълта или бяла секреция от мястото на екстракция и постоянна болка и подуване; инфектирането на раната, което може да доведе до бактериемия (попадане на бактерии в кръвообращението с дисеминирането им из целия организъм)
Посетете Вашия зъболекар, ако имате признаци на инфекция след изваждането на мъдреците или ако кървите силно от мястото на екстракцията.
7.1. Кръвотечение
Кръвотечението е най-честото усложнение след екстракция на мъдрец. Изявява се като оцветяване на слюнката, метален вкус в устата или масивно кървене от оперативната рана.
Въпреки че леко кървене e често срещанo през първите 24 часа след процедурата, те обикновено отшумяват в рамките на 8-12 часа, тъй като толкова време е необходимо за образуването на кръвен съсирек в областта на екстракцията.
При голяма кръвозагуба може да се приложи геласпон локално или раната да се тампонира с марли. При по-малко кръвотечение не се предприема лечение.
Устата НЕ трябва да се жабури, тъй като това забавя оздравителния процес и увеличава болезнеността.
7.2. Болка
Тъй като често се налага да се премахва част от костта на челюстта, болката след ваденето на мъдрец е доста силна. Разбира се има хора, които лесно я понасят.
Денталните хирурзи предписват аналгетици, които да се взимат при нужда, най-често инхибитори на циклооксигеназата, какъвто е нимезулидът. По принцип болката трябва да отшуми до няколко седмици след екстракцията.
7.3. Инфектиране на раната
Човешката уста изобилства от различни видове бактерии, които могат да предизвикат инфектиране на раната. Така могат да проникнат в кръвообращението, което води до редица усложнения като сепсис, ендокардит, остеомиелит и други.
Симптоми за инфектиране на раната са повишената телесна температура, учестяване на сърдечната дейност, силната болка и подуване на венците около мястото на екстракция, зачервяване или наличието на гной в раната.
За да се профилактира бактериалната колонизация, 2-3 дни преди и след екстракцията се предписват антибиотици.
7.4. Сух алвеолит
Сухият алвеолит (алвеоларен остеит) е едно от най-честите усложнения при отстраняване на мъдрец. Това е мястото, където кръвен съсирек не успява да се развие в зъбната алвеола или ако кръвният съсирек се размести или изчезне. Може да се случи 3 до 5 дни след операцията.
Състоянието причинява болка във венците или челюстта, която може да бъде пулсираща и интензивна като зъбобол. Възможно е да има неприятна миризма или вкус от празната зъбна алвеола.
Рискът от сух алвеолит е по-висок при:
- неспазване на инструкциите на зъболекаря след екстракцията
- тютюнопушене
- възраст над 25 години
- екстракцията е била трудна или сложна
Изображение: Mel11691, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
7.5. Засягане на нерв
Въпреки че е много по-рядко срещано от сухият алвеолит, увреждането на участъци от нерв, наречен троичен нерв, е друго възможно усложнение при отстраняването на мъдрец. Може да причини болка, усещане за изтръпване и мравучкане на езика, долната устна, брадичката, зъбите и венците. С по-висок риск са пациентите в напреднала възраст.
Увреждането обикновено е временно, продължава няколко седмици или месеци. Въпреки това може да бъде постоянно, ако нервът е бил сериозно увреден.
Засягането на нерв може да наруши ежедневните дейности, като затрудни например хранене и пиене. Увреждането на нерв обаче ще причини само проблеми със сетивността - няма да причини слабост на устните или езика.
7.6. Ограничено отваряне на устата (тризмус)
Продължителна/обширна процедура като екстракция на зъб често може да доведе до временен тризмус или ограничение или дискомфорт при отваряне на устата. Това състояние е особено често срещано при пациенти на възраст между 17 и 25 години.
Зъболекарят може да предложи използване на топлинна терапия, болкоуспокояващи, мускулни релаксанти или устройства за отваряне на челюстта, когато сковаността на челюстта продължава за продължителен период от време.
7.7. Перфорация на синуса
Едно от основните притеснения при нелекуваните ретинирани мъдреци е синусовата комуникация. Тъй като горночелюстните мъдреци са близо до синусите, те могат да причинят отваряне между зъбната ямка и синуса. Ранното изваждане предотвратява образуването на корени, елиминирайки този вид риск.
Изображение: Coronation Dental Specialty Group, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Галерия
Библиография
https://www.nhs.uk/conditions/wisdom-tooth-removal/complications/
https://www.temeculafacialoralsurgery.com/what-most-common-wisdom-teeth-removal-complications/
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/22119-wisdom-teeth-removal
https://www.aestheticdentalassoc.com/services/general-dentistry/wisdom-teeth/complications/
Коментари към Проблеми с мъдреците