- Какво представляват мъдреците?
- Какви проблеми могат да създават мъдреците?
- Симптоми и признаци при проблеми с мъдреците
- Какви видове лечения има при проблеми с мъдреците?
- Трябва ли да вадим мъдреците си?
- Какво да правим след изваждане на мъдрец?
- Усложнения след екстракция на мъдрец
- Ретинирани мъдреци
- Домашни средства при болезнени мъдреци
5. Трябва ли да вадим мъдреците си?
Според някои стоматолози мъдреците само създават проблеми и пречат и смятат за разумно да бъдат извадени, независимо дали създават проблеми или не. Причината е, че мъдреците често растат под неправилен ъгъл, при което може да увредят съседните зъби. Нормалната позиция на мъдреците е вертикалната. Когато те са разположени под ъгъл - медио-ангуларно, дисто-ангуларно или хоризонтално, те могат да увредят корените на предно разположеният в зъбната редица зъб и тогава ваденето на мъдреца е наложително.
Друга причина, поради която си задаваме въпроса трябва ли да вадим мъдреците си, е дискомфортът, който ни създават по време на пробива им. Много често, когато мъдрецът е пробил частично, се стига до болка, възпаление на меките тъкани около зъба, включващо подуване, болка и лош дъх и други. Причината за това е навлизането на микроорганизми и хранителни остатъци в перикоронарното пространство или в образувалия се костен джоб. Това създава благоприятни условия за развитие на възпалителен процес. Травмата на лигавицата от срещулежащия зъб утежнява и задълбочава възпалителните промени. В началото възпалението е локализирано. Развива се перикоронарит.
Пациентът се оплаква от болки при хранене от съответната страна. Лигавицата, разположена като козирка над зъба, е зачервена и отточна. При задълбочаване на възпалението може да се стигне и до болка, разпространяваща се и към ухото, затруднено отваряне на устата и до нарушено общо състояние - главоболие, безсъние, повишена температура и др. Затова при рецидивиращи остри и хронични перикоронарити, при дълбоки кариеси, пулпити и периодонити на пробиващия зъб е наложително да се той да се извади. Но преди това в продължение на 7 дни трябва да се приемат антибиотици.
Освен това поради недостатъчното пространство за поникването им, мъдреците често израстват накриво и изместват и увреждат съседните зъби.
Други причини, поради които трябва да вадим мъдреците си, са:
- при невралгични болки
- при периодонтални, фоликуларни и кератокисти
- при тумори
- при абцеси, флегмони, лимфаденити, периостити и остеомиелити
- след неуспех при констервативно или консервативно - хирургично лечение
От друга страна, ако не са налице гореспоменатите причини и мъдреците поникват в правилна позиция, има достатъчно място да заемат своето нормално положение в зъбната редица и се грижим да ги запазим здрави, е добре да не вадим мъдреците си. Мъдрецът е своеобразна "природна резерва". Мъдреците могат да служат като опора за поставяне на мост или протеза след време.
Най-добре е когато усетим, че започнат да ни поникват мъдреците, да се консултираме веднага с нашия стоматолог, да си направим рентгенография и той да ни посъветва трябва ли да вадим мъдреците си или да ги запазим.
5.1. Какви са ползите от премахването на мъдреците?
Отстраняването на мъдрец може да намали риска от бъдещи проблеми с оралното здраве и може да предложи много предимства, като:
- Предотвратяване на заболяване на венците
- Предотвратяване на инфекция и кариес
- Предотвратяване на увреждане на съседни зъби
- Разрешаване на проблеми с лош дъх
- Предотвратяване на загуба на костна маса
- Предотвратяване на увреждане на челюстта
- Предотвратяване на необходимостта от по-нататъшна стоматологична или ортодонтска работа в бъдеще
Коментари към Проблеми с мъдреците