
- Какво представлява дизентерията?
- Епидемиология на дизентерията
- Видове дизентерия
- Начин на заразяване с дизентерия
- Причинител на дизентерия
- Рискови фактори за дизентерия
- Симптоми на дизентерия
- Усложнения при дизентерия
- Кога да се консултирате с лекар при симптоми на дизентерия?
- Изследвания при дизентерия
- Диференциална диагноза на дизентерия
- Лечение на дизентерия
- Хранене при дизентерия
- Прогноза при дизентерия
- Как да се предпазим от дизентерия?
- Дизентерия при деца
2. Епидемиология на дизентерията

Дизентерията е често срещана. Всеки може да се разболее от дизентерия. Все пак е по-често срещано състояние в тропическите райони на света с лоша канализация. Освен това с по-висок риск от дизентерия са хора, които не спазват добра хигиена.
Shigella води до около 165 милиона случая на диария и 1,1 милиона смъртни случая годишно, като почти всички случаи са в развиващия се свят. В райони с лоши санитарни условия почти половината от случаите на диария се дължат на Entamoeba histolytica. Entamoeba histolytica засяга милиони хора и води до повече от 55 000 смъртни случая годишно. Обикновено се среща в по-слабо развитите райони на Централна и Южна Америка, Африка и Азия.
Дизентерия е описана поне от времето на Хипократ.
Дефинициите на дизентерия могат да варират в зависимост от региона и медицинските особености. Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията (CDC) ограничават дефиницията си до „диария с видима кръв“. Други определят термина по-широко. Тези разлики в дефиницията трябва да се вземат предвид при дефинирането на механизмите. Например, използването на дефиницията на CDC изисква чревната тъкан да бъде толкова силно увредена, че кръвоносните съдове да са се спукали, което позволява видими количества кръв да бъдат загубени с дефекация.
Коментари към Дизентерия