- Какво представлява дизентерията?
- Епидемиология на дизентерията
- Видове дизентерия
- Начин на заразяване с дизентерия
- Причинител на дизентерия
- Рискови фактори за дизентерия
- Симптоми на дизентерия
- Усложнения при дизентерия
- Кога да се консултирате с лекар при симптоми на дизентерия?
- Изследвания при дизентерия
- Диференциална диагноза на дизентерия
- Лечение на дизентерия
- Хранене при дизентерия
- Прогноза при дизентерия
- Как да се предпазим от дизентерия?
- Дизентерия при деца
16. Дизентерия при деца
Дизентерия при деца е чревна инфекция в резултат на определени бактерии и паразити, която причинява диария със слуз и кръв в изпражненията. Това е едно от често срещаните заболявания при децата и може да бъде животозастрашаващо, ако не се лекува правилно и своевременно.
Дизентерията при деца може да бъде особено тревожна поради риска от дехидратация и други усложнения.
16.1. Начин на заразяване с дизентерия при деца
Храненето на децата с нечисти и нехигиенични храни и напитки е една от причините за детската дизентерия. Децата могат да се заразят с дизентерия от източници като замърсена храна, вода и др.
Децата, използващи мръсни ръце, за да вземат храна, също могат да въведат болестотворни микроби в тялото, които да причинят заболяване.
16.2. Причини за дизентерия при деца
Бебетата и малките деца са много податливи на стомашно-чревни заболявания като дизентерия. Причината е, че имунната система и чревните полезни бактерии на децата са все още слаби и не функционират толкова ефективно, така че когато бактериите или инвазивните агенти нахлуят масово, това ще доведе до възпаление и храносмилателни разстройства.
- Бактериални инфекции: най-честата причина за дизентерия при деца е бактериална инфекция, често от патогени като вида Shigella.
- Паразитни инфекции: амебната дизентерия, причинена от Entamoeba histolytica, е по-рядко срещана при деца, но е възможно да се появи, особено в райони с лоши санитарни условия.
16.3. Признаци, че детето има дизентерия
Симптомите на дизентерия при деца могат да включват:
- диария - децата с дизентерия имат многократна диария с кръв и слуз
- коремна болка - коремната болката и спазми са чести, които след дефекация се облекчават
- загуба на апетит - децата може да отказват да се хранят и приемат течност поради коремния дискомфорт
- треска - много деца с дизентерия развиват висока температура
- признаци на дехидратация поради честата диария - включват сухота в устата, намалено отделяне на урина, летаргия и раздразнителност
Дете с дизентерия ще има честа дефекация на диарични изпражнения, дори е възможно да не иска да напусне тоалетната или да иска да седи на гърнето непрекъснато, защото ще изпитва необходимост от дефекация. Изпражненията са малки, воднисти, примесени със слуз и кръв. Малките деца ще показват признаци на нервност преди дефекация.
Дизентерията обикновено се разделя на два основни типа:
- Бациларна дизентерия: децата имат признаци на продължителна висока температура, лека диария, воднисти изпражнения, болки в корема. Освен това има симптоми на пареща болка в ануса, постоянно желание за дефекация, кървава слуз и многократна дефекация.
- Амебна дизентерия: децата изпитват коремни спазми на епизоди, леко повишена или нормална телесна температура, усещане за втрисане, изхождане много пъти на ден. В същото време в изпражненията ще има много слуз като храчка, примесена с кръв.
Ако не се лекува навреме, има риск от опасни усложнения като чревна перфорация, стомашно-чревно кървене, инвагинация, язвен колит след дизентерия.
16.4. Диагноза
Диагностицирането на дизентерия при деца включва методи, подобни на тези, използвани при възрастни. Диагнозата се основава на клиничната картина, физикалния преглед и изследванията:
- Анамнеза и медицинска история: лекарят ще разпита за симптомите на детето, скорошна история на пътуване и възможно излагане на замърсена храна или вода.
- Физикален преглед: включва оценка на жизнените показатели, състоянието на хидратация и чувствителността на корема.
- Фекален тест: проба от изпражненията ще бъде изследвана за наличие на бактерии, паразити, кръв и слуз.
- Кръвни изследвания: могат да бъдат назначени кръвни изследвания, за да се провери за признаци на инфекция и дехидратация.
Родителите трябва да заведат детето в медицинско заведение за преглед и диагностика, когато детето има по-горе посочените симптоми, не трябва да прилагат самолечение, за да избегнат усложнения за детето.
16.5. Лечение на дизентерия при деца
Лечението на дизентерия при деца има за цел да облекчи симптомите, да предотврати дехидратацията и да премахне подлежащата инфекция:
- Рехидратация: разтворите за орална рехидратация са от решаващо значение за заместване на загубените течности и електролити. В тежки случаи може да са необходими интравенозни течности.
- Антибиотици или антипаразитни лекарства: в зависимост от причината за дизентерия, лекарят може да предпише антибиотици за бактериални инфекции или антипаразитни лекарства за амебна дизентерия.
- Диетични препоръки: първоначално може да се препоръча мека диета, последвана от постепенно връщане към нормална диета, ако се понася.
Бързото, навременно лечение чрез рехидратация с антибиотици е от съществено значение за децата с дизентерия. В развиващите се страни антимикробната терапия е от голямо значение, тъй като продължителните епизоди на диария (например дизентерия) могат да повлияят отрицателно на хранителния статус и растежа на децата.
Дехидратацията е по-честа при деца под една година, кърмачета, които не са кърмени поради заболяване, и деца с тежка диария и повръщане - следователно се препоръчва рехидратация чрез орален или интравенозен път.
Детето трябва да продължи нормална диета, като същевременно увеличи приема на течности. Въпреки това трябва да се избягват газирани напитки или плодови сокове, тъй като могат да влошат състоянието на детето. Първоначално могат да се избягват мазни, пикантни храни или храни с високо съдържание на фибри и да се избират меки, лесни за смилане храни като банани, ориз, ябълково пюре и препечен хляб. Насърчава се нормално кърмене или хранене с шише за деца с по-висок риск от дехидратация под шестмесечна възраст.
Препоръчват се разтвори за орална рехидратация, тъй като те съдържат правилния баланс на вода, соли и захар, за да помогнат за предотвратяване на дехидратация.
Пробиотиците могат да помогнат за съкращаване на продължителността на диарията и намаляване на тежестта на симптомите.
Коментари към Дизентерия