- Какво представлява аналната фисура?
- Причини за поява на анална фисура
- Какви са симптомите и признаците при анална фисура?
- Как се поставя диагноза анална фисура?
- Какво е лечението при анална фисура?
- Алтернативно лечение на анална фисура
- Каква е прогнозата при анална фисура?
- Как да се предотврати появата на анална фисура?
5. Какво е лечението при анална фисура?
Фармакологичното лечение на аналната фисура включва омекотяване на фекалните маси, локални средства съдържащи лидокаин, локално приложение на глицерилтринитрат и калциеви антагонисти. Инжекционното приложение на ботулинов токсин в аналния сфинктер е добре проучен метод, но не е намерил широко приложение в медицинската практика.
Резултатите от локалното приложение на 0,2% нитрат съдържащи мехлеми показват честота на излекуване 40-68 % за срок от два месеца от приложението. За съжаление рецидивите след първоначално излекуване са 10-50 %. Страничен ефект от лечението може да бъде главоболие с честота до 50% от третираните пациенти.
Друг локален медикамент са Дилтиазем съдържащи мехлеми. Честотата на излекуване на аналната фисура е 67-89,4 %. Рецидивите са често срещани, но липсват странични ефекти като главоболие, около 10% от пациентите е възможно да почувстват парене и сърбеж около ануса в резултат на използването на медикамента.
Инжектирането на ботулинов токсин във вътрешния анален сфинктер цели блокиране на нервните импулси в мускула и предизвикване на временно отпускане на вътрешния анален сфинктер. С отпускането на сфинктера се подобрява кръвоснабдяването и се създават условия за зарастване на аналната фисура. Използват се 20-25 единици ботулинов токсин. Резултатите от приложението на ботулинов токсин показват зарастване на фисурата в 25-30%. Възможно е временно незадържане на газове при неточно приложение строго във вътрешния анален сфинктер, като има изследване показващо до 18% честота на подобно усложнение.
Хирургично лечение на хроничната анална фисура.
Анална дилатация по метода на Лорд. Представлява разтягане на аналните сфинктери, както на вътрешния, така и на външния. Процедурата е описана за първи път от Recamier през 1838 г. Дълги години това е един от най-предпочитаните методи за лечение на хроничната анална фисура поради леснота на изпълнение на процедурата и липсата на необходимост от хирургичен инструментариум. Аналната дилатация води до зарастване на фисурата, чрез намаляване на аналния мускулен тонус и налягане. Ако се изпълнява внимателно аналната дилатация не води до увреждане на външния анален сфинктер, който пряко отговаря за задържането на фекалиите.
Все пак има по-нови проучвания, които показват, че аналната дилатация по Лорд е свързана с повишен риск от анална инконтиненция и рецидив спрямо други методи. Въпреки това аналната дилатация е надеждна процедура с висок лечебен ефект в опитни ръце.
Разделяне на вътрешния анален сфинктер. Аналната вътрешна сфинктеротомия цели намаляване на аналното налягане и контролирано намаляване на тонуса на вътрешния анален сфинктер. Има два варианта на процедурата, като за предпочитане е левостранна вътрешна подкожна сфинктеротомия. Това е един от предпочитаните методи за лечение на хроничната анална фисура с траен успех за излекуване над 95%. Препоръчва се от Американската асоциация на колоректалните хирурзи като най-добър метод. Възможните компликации са кървене, локални възпалителни усложнения. Нуждите от анестезия са минимални, възможно е амбулаторно извършване при подбрани пациенти, както и използване на локална анестезия.
Коментари към Анална фисура