- Какво представлява аналната фисура?
- Причини за поява на анална фисура
- Какви са симптомите и признаците при анална фисура?
- Как се поставя диагноза анална фисура?
- Какво е лечението при анална фисура?
- Алтернативно лечение на анална фисура
- Каква е прогнозата при анална фисура?
- Как да се предотврати появата на анална фисура?
4. Как се поставя диагноза анална фисура?
Диагнозата на анална фисура обикновено може да бъде поставена въз основа на констатациите от внимателен перианален преглед в съчетание с добра анамнеза.
В повечето случаи споделяне на симптомите може да даде на лекаря достатъчно информация, за да диагностицира аналната фисура. Въпреки това, най-точният начин за поставяне на диагнозата е чрез физикален преглед и изследвания. При някои случаи са необходими ректално изследване и аноскопия.
Пациентите, провеждащи подходяща терапия, които не се излекуват или не получават облекчение на симптомите, или пациентите, които имат повтарящи се анални фисури след хирургично лечение, трябва да бъдат изследвани с аноскопия и / или гъвкава (ригидна по-рядко) проктосигмоидоскопия, за да се изключат други патологии. Пациентите с хронични фисури обикновено изпитват по-малко болка и могат по-добре да понесат аноскопия или сигмоидоскопия.
4.1. Анамнеза и физикален преглед
Анамнеза за запек, последван от болезнена дефекация, кървене и усещане за парене и сърбеж около ануса често е достатъчна, за да се направи предварителна диагноза. В този случай не се изискват никакви диагностични процедури.
Физикалният преглед обикновено се ограничава до оглед на ануса за рана около него.
4.2. Ректално туширане
Ректалното туширане е болезнено, особено при остра фаза на анална фисура, и често може да бъде отложено.
4.3. Аноскопия
Аноскопия може да се извърши при неясна визуализация на фисурата. Въпреки това, аноскопията не се понася добре от пациенти с остра анална фисура и процедурата често може да бъде отложена, като пациентът бъде лекуван единствено въз основа на симптомите. Понякога локално приложение на 1-2 %-ов лидокаин улеснява изследването.
4.4. Сигмоидоскопия
Гъвкава сигмоидоскопия представлява въвеждане на тънка, гъвкава тръба с малка видеокамера в долната част на дебелото черво. Този тест може да се направи, ако пациентът е по-млад от 50 години и няма рискови фактори за чревни заболявания или рак на дебелото черво.
4.5. Колоноскопия
Колоноскопията представлява въвеждане на тънка, гъвкава тръба с малка видеокамера в ректума, за да се изследва цялото дебело черво. Това изследване може да се направи, ако пациентът е по-възрастен от 50 години или има рискови фактори за рак на дебелото черво, признаци на други състояния или други симптоми, като болка в корема и диария.
4.6. Аноректална манометрия
Аноректалната манометрия представлява въвеждане на тънка, гъвкава тръба с прикрепен балон в ануса и ректума за определяне на плътността на аналния сфинктер и функцията на ректума.
Коментари към Анална фисура