- Какво представлява саркомът на Юинг?
- Честота и причини при сарком на Юинг
- Патофизиология при сарком на Юинг
- Симптоми и признаци при сарком на Юинг
- Как се диагностицира сарком на Юинг?
- Диференциална диагноза при сарком на Юинг
- Какви е лечението при сарком на Юинг?
- Прогноза и преживяемост при сарком на Юинг
2. Честота и причини при сарком на Юинг
Саркомите на Юинг представляват 16% от първичните костни саркоми. В САЩ те са най-често срещани през второто десетилетие от живота. Близо 80% от пациентите са на възраст под 20 години. Заболяването не е обичайно за пациенти под 5-годишна възраст и над 30 години.
В световен мащаб годишната заболеваемост е средно по-малко от два случая на милион деца. Със събития възникващи предимно при по-големи деца и тийнейджъри, една от теориите за причинно-следствената връзка е пубертетът, когато има бурен растеж и по този начин костите са по-податливи за развитие на рак. Саркомът е вторият най-често срещан рак на костите при деца и юноши, с лоша прогноза и летален изход при 70% от първоначалната диагноза.
Сарком на Юинг възниква при различни мутации с клетъчната ДНК. ДНК на клетките съдържат инструкции, които казват на клетката какво да прави. В здравите клетки то дава инструкции как да растат и да се размножават, както и кога те да умрат в определено време (програмирана клетъчна смърт).
В раковите клетки промените в ДНК дават различни инструкции. По този начин се наблюдава изключително бърз и неконтролиран растеж. Раковите клетки могат да образуват маса, наречена тумор. Туморът може да расте, за да нахлуе и да унищожи здравата телесна тъкан. С течение на времето раковите клетки могат да се отделят и да се разпространят в други части на тялото.
При саркома на Юинг промените в ДНК най-често засягат ген, наречен EWSR1. При съмнение за сарком на Юинг се прави именно изследване на този ген.
Коментари към Сарком на Юинг