Сарком на Юинг
- Какво представлява саркомът на Юинг?
- Честота и причини при сарком на Юинг
- Патофизиология при сарком на Юинг
- Симптоми и признаци при сарком на Юинг
- Как се диагностицира сарком на Юинг?
- Диференциална диагноза при сарком на Юинг
- Какви е лечението при сарком на Юинг?
- Прогноза и преживяемост при сарком на Юинг
1. Какво представлява саркомът на Юинг?
Сарком на Юинг е злокачествено заболяване, засягащо основно деца, което засяга костите или меките тъкани. Симптомите могат да включват подуване или болка на мястото на туморната формация, треска и дори фрактура на засегнатите кости. Най-честите области, където започва, са краката, таза и гръдната стена. В около 25% от случаите ракът вече се е разпространил в други части на тялото към момента на поставяне на диагнозата. Усложненията могат да включват плеврален излив, параплегия и др.
Сарком на Юинг е вид дребноклетъчен сарком. Причината за саркома на Юинг е неизвестна, повечето случаи са идиопатични. Въпреки че не е силно свързано с известните наследствени ракови синдроми, натрупващите се доказателства предполагат силен наследствен рисков фактор. Основната мутация и механизъм включва реципрочна транслокация на гените. Диагнозата се поставя чрез биопсично изследване.
Лечението често включва химиотерапия, лъчелечение, операция и трансплантация на стволови клетки. Новите методи на лечение включват също и таргетна терапия и имунотерапия. Петгодишната преживяемост е около 70%. Множество фактори обаче влияят на тази оценка.
През 1920 г. Джеймс Юинг забелязва, че тези тумори са отделен вид рак. Засяга приблизително един на 1 000 000 души в САЩ. Среща се най-често при тийнейджъри и представлява около 2% от раковите заболявания в детска възраст.
Има четири вида саркоми на Юинг в зависимост от мястото, където се образува туморът:
- Костен тумор - 87% от саркомите на Юинг са в костите, обикновено бедрените кости, таза, ребрата или горната част на ръцете.
- Тумор на меките тъкани - този тип тумор расте в меките тъкани около костите, като хрущялна тъкан.
- Периферен примитивен невроектодермален тумор (PNET) - този тип тумор се намира в нервите и може да расте в много части на тялото.
- Тумор на Аскин - това е вид PNET тумор, който е локализиран в гръдната стена на детето.
Всичките видове сарком на Юинг могат да се разпространяват в други области на тялото на детето, като костите, костния мозък и белите дробове.
Честота и причини
Саркомите на Юинг представляват 16% от първичните костни саркоми. В САЩ те са най-често срещани през второто десетилетие от живота. Близо 80% от пациентите са на възраст под 20 години. Заболяването не е обичайно за пациенти под 5-годишна възраст и над 30 години.
В световен мащаб годишната заболеваемост е средно по-малко от два случая на милион деца. Със събития възникващи предимно при по-големи деца и тийнейджъри, една от теориите за причинно-следствената връзка е пубертетът, когато има бурен растеж и по този начин костите са по-податливи за развитие на рак. Саркомът е вторият най-често срещан рак на костите при деца и юноши, с лоша прогноза и летален изход при 70% от първоначалната диагноза.
Патофизиология
Точната патофизиология на заболяването не е установена, но в голям процент от диагностицираните пациенти са докладвани генни пренареждания, при които се получава анормален транскрипционен фактор. Саркомът на Юинг е състои от малки кръгли клетки в повишено ядрено-цитоплазмено съотношение, което представлява семейство от тумори от детството (ретинобластом, невробластом, рабдомиосарком и нефробластом). Клетките на Юинг имат оскъдна еозинофилна цитоплазма, съдържаща изобилен гликоген.
Симптоми и признаци
Сарком на Юинг се среща по-често при мъже и обикновено се проявява в детството или ранна зряла възраст, с пикова честота между 10 и 20 години. Може да се появи навсякъде в тялото, но най-често в таза и проксималните дълги тръбести кости, особено около растежните пластини. Диафизите на бедрената кост са най-честите места, следвани от тибията и раменната кост. Около 30% от случаите са вече метастатични при диагностицирането, докато 10-15% от пациентите имат патологична фрактура по време на диагностицирането.
Как се диагностицира?
За поставяне на диагнозата сарком на Юинг основно се използват различни видове образни изследвания. Те от своя страна също помагат за уточняване на локализацията и разпространението на заболяването. Правилното диагностициране е изключително важно за вида на лечението.
Диференциална диагноза
Други образувания с подобни клинични прояви включват остеомиелит, остеосаркома, еозинофилен гранулом. Неоплазмите на меките тъкани като плеоморфен недиференциран сарком, които ерозират в съседна кост, също могат да имат подобен външен вид.
Какви е лечението?
Почти всички хора получават химиотерапия с множество лекарства (винкристин, доксорубицин, циклофосфамид, етопозид и др.), както и локален контрол на заболяването с операция и лъчелечение. Необходим е агресивен подход, тъй като почти всички хора с локализирано заболяване по време на диагностицирането всъщност имат асимптоматично метастатично заболяване. Продължителността на лечение варира в зависимост от местоположението и стадия на заболяването при диагностицирането.
Прогноза и преживяемост
Степента на преживяемост при саркома на Юинг зависи от това дали ракът на вашето дете се е разпространил. Според Американското онкологично дружество, ако ракът не се е разпространил, детето има 82% шанс да живее поне още 5 години. Ако ракът се е разпространил, процентът на оцеляване е между 40% и 70%, в зависимост от това колко разпространен е саркомът.
Галерия
Библиография
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/sarcoma/ewing-sarcoma-in-adults
https://en.wikipedia.org/wiki/Ewing_sarcoma
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559183/
https://www.webmd.com/cancer/ewings-sarcoma
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ewing-sarcoma/symptoms-causes/syc-20351071
Коментари към Сарком на Юинг