8. Органи и кървене на венците
Венец (гингива) е лигавицата, която покрива челюстните кости в съседство около зъбите. Тя плътно приляга към костта и е неподвижна.
Гингивата (венците) се разделят на:
- маргинална (свободна) гингива
- прикрепена (алвеоларна) гингива
- междузъбна (папиларна) гингива
Маргинална гингива се разполага непосредствено около шийката на зъба и изгражда меката стена на гингивалното джобче. Размерът й нормално e около 1 мм.
Прикрепена (алвеоларна) гингива е продължение на маргиналната гингива. Тя е неподвижна и е свързана посредством еластични влакна с цимента на зъба и с подлежащата алвеоларна кост.
Папиларната гингива е разположена в пространството между два зъба. Състои се от две папили - вестибуларна и орална (палатинална или лингвална), като всяка от тях има пирамидална форма. С напредване на възрастта папилите губят формата си и се отдръпват в апикална посока.
Здравите венци имат бледорозов цвят и са със зърниста повърхност, която им придава вид на портокалова кора, нямат зачервяване и отток и не кървят при миене на зъбите. Венечният ръб е разположен или на или малко над емайло-циментовата граница. Венечният ръб е фестониран.
Пигментацията на венците съответства на пигментацията на кожата. Пигментация на гингивата може да се наблюдава при някои професионални увреждания - например при работа с оловни съединения.
Коментари към Кървене на венците