- Обща информация за насекомите
- Какви са симптомите на ухапване от насекоми?
- Кои заболявания пренасят насекомите?
- Какви изследвания се правят при съмнение за заболяване, пренасяно от насекоми?
- Какво е репелент?
- Какъв може да бъде съставът на репелентите?
- Как се прилагат различните репеленти и колко време ни предпазват?
- Кой трябва и кой не трябва да използва репеленти?
- Полезни съвети за предпазване от ухапване от насекоми и употреба на репеленти
- Какво можем да направим след ухапване от насекоми?
- Защита от насекоми при деца
- Защита от насекоми при бременни
- Домашни средства срещу мравки
6. Какъв може да бъде съставът на репелентите?
Продуктите, които се използват против ухапване от насекоми, могат да се разделят на такива, които съдържат синтетични вещества, и такива, които имат натурални съставки, предимно растителни.
Едни от най-разпространените и широко използвани вещества за отблъскване на насекоми са:
6.1. DEET - N,N-diethyl-meta-toluamide
Най-използваното вещество като репелент е DEET (diethyl-meta-toluamide, N,N-diethyl-m-toluamide). Това вещество се използва повече от 50 години и по целия свят – включително и тропиците. Ефективен е срещу комари, бълхи, кърлежи и други насекоми.
Интересен е фактът, че DEET е разработен по поръчка на Министерството на отбраната на САЩ за защита от хапещи насекоми при военни операции в джунглата. Впоследствие е било предоставено за гражданска употреба.
Продуктите, които съдържат DEET, могат да имат плодов или дървесен аромат. Има и неароматизирани продукти, които имат мирис на алкохол, който изчезва след изсъхване върху кожата. Хора, които имат алергии към ароматни продукти, трябва да използват такива без аромат.
Изборът на средства, които съдържат DEET, трябва стане в зависимост от активността на всеки един човек. Концентрацията на DEET от 5% осигурява защита около 90 минути, а тези от 100% около 10 часа. Един прост пример - при барбекю на открито концентрация от 10% е достатъчна и осигурява защита около 2 часа.
Продуктите, които съдържат DEET, са под формата на аерозоли, спрейове, лосиони, кремове и дори мокри кърпички. Съществуват продукти, които са и водоустойчиви, което се дължи на микроенкапсулиране и дълготрайно освобождаване на активната съставка.
В случаите, когато DEET се използва и за предпазване от кърлежи, концентрацията на активната съставка трябва да е най-малко 20%. По-ниските концентрации не са ефективни срещу кърлежи.
Недостатъците на продуктите, съдържащи DEET, са:
- Неприятно усещане при нанасяне върху кожата;
- Дразнене на очите, устните и други чувствителни зони;
- Абсорбиране през кожата;
- Поява на реакция от кожата;
- Увреждане на някои синтетични или естествени тъкани;
- По-малко ефективност в по-ниските концентрации;
- По-висок риск от странични реакции във високи концентрации;
- Продуктите без парфюм имат мирис.
Възможни странични ефекти от приложението на DEET са безсъние, промени в настроението, гърчове, припадъци и дори смърт. За тежките странични реакции има единични случаи и при по-високи концентрации, които не се използват в България.
Според Американската Академия по Педиатрия всички членове на семейството на възраст над два месеца могат да използват репеленти със съдържание на DEET в концентрация до 30%. Според друга американска организация за храните и лекарствата, продуктите, които съдържат DEET, могат да се използват от деца над 1 година.
6.2. KBR 3023 - пикаридин
Пикаридин (Picaridin, KBR 3023, Icaridin, Bayrepel, Saltidin, Piparidine) също е синтетично разработено вещество. Произвежда се от същите компании, които произвеждат репеленти с DEET.
Употребата на това вещество като репелент е с по-малка давност. Официално разрешен е за употреба e през 2005 г.
Пикаридин има няколко предимства пред DEET:
- Няма мирис, поради което е по-комфортен за приложение;
- Не вреди на тъканите.
Проучванията и изследванията показват същата ефективност за комари и кърлежи като при използване на DEET. Това вещество се разрешава за употреба при кърмачета след 2-месечна възраст.
6.3. Масло от лимонов евкалипт - lemon eucalyptus
Другата официално регистрирана като репелент съставка е масло от лимонов евкалипт (lemon eucalyptus, citriodiol, p-menthane-3,8-diol, PMD).
Маслото от лимонов евкалипт може да бъде естествено или синтетично синтезирано. Естествените екстракти се извличат от листа или клонки на евкалипт. Синтетично синтезираните се произвеждат от компаниите, които произвеждат DEET и пикаридин.
Маслото от лимонов евкалипт има такава ефективност, каквато имат продуктите, които съдържат DEET в по-ниска концентрация - 30% масло от лимон евкалипт осигурява защита, каквато осигуряват 10%-15% DEET. При по-високи концентрации маслото от лимонов евкалипт е ефективно и за отблъскване и на кърлежи.
Продължителността на действие се определя от концентрацията - 5 % лимонов евкалипт осигурява защита от един час и половина, а 30% концентрация осигурява защита от насекоми за около шест часа.
Продуктите, които съдържат лимонов евкалипт, имат някои предимства:
- приятен аромат
- дразнят кожата в по-слаба степен от тези, които съдържат DEET.
Недостатъците на маслото от евкалиптов лимон са, че:
- не може да се използва за деца на възраст под три години;
- може да доведе до дразнене на очите;
- по-висока концентрация може да предизвика дразнене на кожата.
Продуктите, които съдържат лимонов евкалипт, все още не са тествани срещу комари, които пренасят малария или други заболявания. Ето защо, ако Ви е необходим репелент, който да Ви предпази от ухапване от тези насекоми, най-добре е да съдържа DEET и пикаридин.
6.4. Масло от цитронела
Маслото от цитронела се добива от листата и стъблата на различни видове лимонена трева (Cymbopogon). Това масло се използва широко в парфюмерийната индустрия и се среща в парфюми, сапуни, козметични препарати, есенции. Установено е, че маслото от цитронела има и противогъбичен ефект и дори може да успокои лаещи кучета.
Маслото от цитронела е официално регистриран препарат за отблъскване на насекоми. В Съединените Американски Щати се използва от 1948 г.
Някои организации и институции наричат маслото от цитронела биопестицид или натурален препарат против насекоми.
Ефективността на маслото от цитронела срещу комари е научно доказана. Научно доказано е, че маслото от цитронела е ефективно за отблъскване на главовата и дрешната въшка.
Предимства на маслото от цитронела са:
- няма токсичност;
- понася се сравнително добре от чувствителна кожа;
- има нелепкава структура;
- безвредно за повечето тъкани.
Недостатъците на маслото от цитронела са:
- Възможно е да предизвика дразнене на кожата.
- Не може да се използва върху кожата на деца под 3-годишна възраст.
- Необходимост от често нанасяне - продуктите, които съдържат масло от цитронела, трябва да се нанасят върху кожата на всеки 30-60 минути.
- Препаратите, които съдържат масло от цитронела, са по-скъпи.
Масло от цитронела много често е активната съставка в ароматни свещи и димящи спирали.
6.5. Пиретрини и пиретроиди
Пиретрините (pyrethrines) са вещества, които могат да се изолират от някои хризантеми. Пиретрините са естествено разпространени съединения с репелентни свойства срещу насекоми.
Пиретроидите (pyrethroides) се за синтетични вещества, които са много сходни по своята структура на пиретрини. Пиретроидите имат по-мощно действие и са с по-дълготраен ефект от пиретрините.
Предимствата на пиретрините и пиретроидите се дължат на:
- безопасност за приложение при хората - могат да се използват за деца, домашни любимци и растения;
- биоразградимост;
- ненатрупване в организма;
- безвредност за облекло и пластмаси.
Недостатъците на пиретрините и пиретроидите се дължат на:
- неблагоприятно действие и токсичност за водни организми - може да се причинят дълготрайни неблагоприятни ефекти във водна среда за риби и земноводни.
6.6. Перметрин
Продуктите, които съдържат перметрин, не се прилагат върху кожата. Тези продукти могат да се използват за употреба на облекло, обувки, легла или предмети.
Перметринът е ефективен срещу комари и кърлежи. Той влиза в групата на инсектицидите - т.е. перметринът, освен че отблъсква едновременно и убива кърлежи, комари и други членестоноги.
Приложен върху дрехите, ефектът на перметрина би могъл да се запази дори и след изпиране.
Перметринът е безопасен, ако се спазват указанията за употреба на продукта.
Продължителността на действие на перметрин, напръскан върху дрехите, продължава до 6 часа след прилагането.
6.7. Репеленти от природни източници
Под репеленти от природни източници обикновено се разбират вещества, които се изолират от растения. Растенията биха могли да се използват като естествени източници, които могат да отблъскват различни насекоми.
Някои от растенията действат дори като инсектициди - убиват насекомите, а други имат само отблъскващо действие - действат като репеленти:
Едни от най-често използваните растения за защита от насекоми са:
- Карвакрол - с ефект срещу комари.
- Рициново масло - с ефект срещу комари.
- Кедрово масло - с ефект срещу комари и молци.
- Екстракт от целина – с ефект срещу комари. В клинични проучвания показва ефективност поне колкото DEET в концентрация 25%.
- Канела - масло от листа на канела убива ларвите на комарите.
- Масло от цитронела - с ефект срещу комари.
- Масло от карамфил - с ефект срещу комари.
- Евкалиптово масло - с ефект срещу комари, мухи, акари.
- Масло от Копър – с ефект срещу комари.
- Лавандула - отблъсква насекомите, въпреки че привлича търтеи
- Лимонов евкалипт - с ефект срещу комари и кърлежи.
- Масло от Лимонена трева (източно-индийска лимонова трева) – с ефект срещу комари.
- Олеинова киселина - отблъсква пчели и мравки чрез симулиране на "мирис на смъртта", който се отделя при разлагане на техните труповете. Тя е известна от 400 млн. години като естествен механизми в борбата с тези насекоми.
- Кора от бреза – изолират се катрани, които в комбинация с други масла (като рибено масло) след разреждане могат да се нанасят върху кожата и служат за отблъскване на комари.
- Бласкун - с ефект срещу комари и бълхи. Бласкунът е много токсичен за домашните любимци.
- Мента – с ефект срещу комари.
- Пиретрини - вещества, които се изолират от хризантеми.
- Розмарин – с ефект срещу комари.
- Испански флаг - с ефект срещу комари.
- Мащерка – с ефект срещу комари.
- Жълто куче грозде - с ефект срещу комари.
- Камфор - с ефект срещу молци.
Като репеленти могат да се използват още и:
- Босилек (щавена овча кожа);
6.8. Други репеленти
Други вещества, които могат да се използват като репеленти, са:
- diethyl phthalate, diethyl carbate, dimethyl carbate;
- metofluthrin;
- ethyl hexanediol;
- nepetalactone - известен като масло от "коча билка";
- Tricyclodecenyl allyl ether - съединение, което често се среща в синтетични аромати и парфюми;
- IR3535 (3-[N-Butyl-N-acetyl]-aminopropionic acid, ethyl ester).
Коментари към Защита от насекоми