- Обща информация за насекомите
- Какви са симптомите на ухапване от насекоми?
- Кои заболявания пренасят насекомите?
- Какви изследвания се правят при съмнение за заболяване, пренасяно от насекоми?
- Какво е репелент?
- Какъв може да бъде съставът на репелентите?
- Как се прилагат различните репеленти и колко време ни предпазват?
- Кой трябва и кой не трябва да използва репеленти?
- Полезни съвети за предпазване от ухапване от насекоми и употреба на репеленти
- Какво можем да направим след ухапване от насекоми?
- Защита от насекоми при деца
- Защита от насекоми при бременни
- Домашни средства срещу мравки
12. Защита от насекоми при бременни
Бременните жени трябва да бъдат изключително внимателни, когато използват репеленти като метод за защита от насекоми по време на бременността поради чувствителността на кожата им и евентуалното въздействие на химикала не само върху тях, но и върху плода.
Препоръчва се бременните жени да обмислят възможността от употреба на естествени алтернативи вместо репеленти.
12.1. Репеленти по време на бременност
Базирани на DEET репеленти съдържат химикала N,N-диетил-m-толуамид и се считат за сравнително безопасни за употреба при бременни жени, когато са с около 50 % съдържание на веществото.
Употребата на продукта зависи от указанията на производителя, които би трябвало да бъдат внимателно спазвани, за да се предотврати предозиране. Кожата абсорбира химикала DEET, който навлиза в кръвния поток. При по-ниски дози този химикал може да не нанесе вреди, но при по-високи дози може да доведе до тежко заболяване.
Проучване през 2010 г. констатира връзка между използването на инсектициди в първия триместър и вроден дефект при момчетата, наречено хипоспадия. Изследването препоръчва по-нататъшни изследвания при различни видове репеленти за насекоми, техния химичен състав, периода на употреба и количеството употребено вещества.
Въпросът за репелентите за насекоми може да се превърне в проблем при намерение за пътуване в страна, където се пренасят болести при ухапване от насекоми. Вероятно лекарят ще посъветва бременната жена да отложи това пътуване. Ако пътуването е наложително, ползите от употреба на DEET превишават всички възможни вреди. Това е така, защото болестите, предавани при ухапване от комари, като малария и Западно-Нилската треска, по време на бременност мога да бъдат вредни за плода.
В допълнение, по време на бременността кожата на жената е много по-чувствителна и податлива на иритативно въздействие. Химически вещества, като DEET, могат да предизвикат алергични кожни реакции, които водят до инфекции, вредни както за майката, така и за плода. Особено внимание трябва да се обърне на кожата и химикалите по време на бременността.
Повечето специалисти все пак препоръчват използване на спрейове против насекоми по време на бременността, за да се намалят рисковете, които представляват заболяванията, пренасяни от насекомите.
Репелентът се нанася пестеливо върху експонираната и кожа и върху облеклото, тъй като приложение на повече продукт не означава по-голяма защита. Ако престоят на открито е за по-кратък период от време, може да се използва репелент с по-ниска концентрация и да се повтори приложението му, само ако има необходимост от защита по-дълго време. След влизане на закрито се измива третираната кожа с вода и сапун.
Природни алтернативи за употреба на химикали могат да бъдат решение.
12.2. Алтернативни методи за защита от насекоми по време на бременност
За бременните жени има и други алтернативи за защита от насекоми, като например употреба на свещи с цитронела или природни продукти, препоръчани от фармацевт. Масло от цитронела, лавандулово масло и соево масло, но основното мнение е, че те не са толкова ефективни, колкото спрейовете с 10 % DEET.
Няколко компании са разработили продукт с комбинация от масло от лимонов евкалипт (P-ментан 3,8-диол) с по-ниска концентрация на DEET, който може да е добър компромис, ако жената иска репелент с по-ниско съдържание на DEET, но с достатъчно защита.
Носенето на подходящо облекло, като дълги панталони и блузи с дълги ръкави, чорапи и обувки вместо сандали, също е превантивна мярка срещу ухапване от насекоми. Препоръчва се да се избягват местообитания на комари и други насекоми. Дрехи в бледи, а не ярки или наситени цветове, избягване на употреба на парфюми, използване на сапуни, шампоани и дезодоранти без аромат правят бременната жена "непривлекателна" за насекомите.
Коментари към Защита от насекоми