- Обща информация за насекомите
- Какви са симптомите на ухапване от насекоми?
- Кои заболявания пренасят насекомите?
- Какви изследвания се правят при съмнение за заболяване, пренасяно от насекоми?
- Какво е репелент?
- Какъв може да бъде съставът на репелентите?
- Как се прилагат различните репеленти и колко време ни предпазват?
- Кой трябва и кой не трябва да използва репеленти?
- Полезни съвети за предпазване от ухапване от насекоми и употреба на репеленти
- Какво можем да направим след ухапване от насекоми?
- Защита от насекоми при деца
- Защита от насекоми при бременни
- Домашни средства срещу мравки
11. Защита от насекоми при деца
Ухапвания от комари, кърлежи, бълхи, хапещи мухи могат да причинят страдание на децата. Докато повечето деца имат само леки реакции към ухапвания от насекоми, някои деца могат да развият тежка заболеваемост.
Защитата от насекоми при деца може да включва както използването на специални продукти против насекоми, така и общи мерки.
11.1. Репеленти
Един от начините за защита на детето от ухапване от насекоми е използването на репеленти. Но е много важно репелентите да се използват правилно и безопасно.
Репелентите защитават от хапещи насекоми, като комари, кърлежи, бълхи, мухи, но не и от жилещи насекоми, като пчели, стършели и оси.
Репелентите са в много форми, включително аерозоли, спрейове, течности, кремове и стикове. Някои от тях съдържат химикали, а други имат естествени съставки.
DEET и пикаридин са активни, конвенционално изкуствени съставки на химични репеленти, докато масло от лимонов евкалипт и масло от цитронела се намират в репеленти, произведени от естествени материали, като растения, бактерии и някои минерали. Репеленти, съдържащи DEET, не трябва да се използват за деца под 2-месечна възраст. Продукти за защита от насекоми, съдържащи масло от лимонов евкалипт, не трябва да се използват за деца под 3-годишна възраст.
Репелентите, съдържащи DEET, са тествани и одобрени като безопасни за деца, но трябва да се вземат някои предпазни мерки с тях. Препоръчва се репелент с не повече от 10-30 % концентрация на DEET. Използвайте по-ниски концентрации, ако децата ще бъдат извън само за един или два часа. Ако те са извън вече, помислете за използване на репелент с по-висока концентрация на DEET. Като цяло, репеленти с DEET не трябва да се прилага повече от веднъж на ден, и не се препоръчва за деца под 2 месеца. Концентрации на DEET, по-високи от 30%, не са по-ефективни и химикалът може да бъде токсичен. Не забравяйте да следвате указанията на етикета.
Родителите често имат проблеми с избора на препарат против насекоми за децата си. Приложението на репеленти не е сложно, но преди това родителят не трябва да забравя да прочете етикета за всякакви предупреждения и да се запознае с активните съставки. Всички репеленти трябва да се използват в съответствие с указанията на етикета.
Съвети за безопасно използване на репеленти
- Прочетете етикета и следвайте всички насоки и предпазни мерки.
- Прилагайте репелента само върху външната страна на облеклото на детето и на експонираната кожа.
- Пръскайте репелента само на открито място, за да се избегне вдишването на репелента.
- Използвайте само достатъчно количество репелент за покриване на дрехите на детето и изложената кожа. Употребата на повече от достатъчното количество не прави репелента по-ефективен. Избягвайте повторно приложение.
- Помогнете на по-малките деца при приложението на репелента. Наблюдавайте по-големите деца, когато използват тези продукти.
- Измийте кожата на детето със сапун и вода, за да се отстрани всичкото количество репелент след завръщане на закрито. Изперете дрехите, които е използвало детето, преди отново да ги облече.
- Никога не прилагайте препарат против насекоми на деца на възраст под 2 месеца.
- Никога не пръскайте репелента директно върху лицето на Вашето дете. Вместо това, напръскайте малко на ръцете си и след това да ги потъркайте върху лицето на Вашето дете. Избягвайте очите и устата.
- Не пръскайте препарата против насекоми върху порязвания, рани или раздразнена кожа.
- Не използвайте продукти, които съчетават DEET със слънцезащитен крем. DEET може да направи по-малко ефективен слънцезащитния фактор.
11.2. Други начини за защита на децата от ухапвания от насекоми
Вместо или в допълнение към използването на репелентите могат да се предприемат мерки, за да се избегнат ухапвания от насекоми. Тези предпазни мерки и начини включват:
- Облечете детето с дълъг панталон и тънка свободна риза с дълги ръкави.
- Избягвайте да обличате детето си в дрехи с ярки цветове или флорални мотиви, тъй като те привличат насекомите.
- Избягвайте да прекарвате времето навън след стъмване - тогава комарите хапят най-много.
- Избягвайте употребата на ароматизирани сапуни и друга неща, които биха могли да привлекат комари и други насекоми.
- Използвайте мрежа против насекоми над детската количка.
- Посъветвайте детето си да избягва места, които привличат летящите насекоми, като кофи за боклук, застояли локви вода, цветни лехи или овощни градини.
- Проверявайте кожата на Вашето дете в края на деня, ако живеете в район, където кърлежите са налице и детето си играе на открито.
Коментари към Защита от насекоми