Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Алкохолизъм Рискови фактори за развитие на алкохолна зависимост
Алкохолизъм
Автор: Камелия Методиева
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Алкохолизъм
  1. Какво представлява алкохолизмът?
  2. Честота на алкохолизма
  3. Причини за развитие на алкохолизъм
  4. Каква е разликата между злоупотреба с алкохол и алкохолизъм?
  5. Рискови фактори за развитие на алкохолна зависимост

5. Рискови фактори за развитие на алкохолна зависимост

Рискови фактори за развитие на алкохолна зависимост

Въпреки че точната причина за алкохолизма е неизвестна, има някои фактори, които могат да повишат риска за развитие на това разстройство.

Рисковите фактори за развитие на проблем с алкохола включват депресия, тревожност, ниско самочувствие, както и фамилна анамнеза за алкохолизъм. Високо ниво на стрес, шизофрения и биполярно разстройство са други рискови фактори за развитие на алкохолна зависимост. При жените антисоциалното поведение е свързано с развитието на тежка форма на алкохолизъм. И мъжете, и жените са по-склонни да развият алкохолизъм, ако са били малтретирани в детството физически и/или психически. Деца и тийнейджъри, които са консумирали за първи път алкохолно питие между 11- и 14-годишна възраст, са изложени на риск от развитие на проблем с алкохола, отколкото тези, които опитват алкохол за първи път на по-късна възраст.

Рискови фактори за развитие на алкохолна зависимост:

5.1. Възраст

Възраст

Индивиди, които започват да употребяват алкохол в юношеска възраст, са в риск от развитие на алкохолизъм. Колкото по-рано човек започне да консумира алкохол, толкова е по-голям рискът. Изследване на над 40 000 възрастни е посочило, че около половината от тези, които са започнали да употребяват алкохол преди 14-годишна възраст, са станали алкохолно зависими на 21 години. За разлика от тях, само 9% от хората, които започват да консумират алкохол след 21-годишна възраст, развиват алкохолизъм.

Млади хора с най-голям риск за ранна употреба на алкохол са тези с анамнеза за злоупотреба, насилие в семейството, депресия и стресови събития в живота. Хора с фамилна анамнеза за алкохолизъм е по-вероятно да започнат да консумират алкохол преди 20-годишна възраст и да развият зависимост. Те също така са по-склонни да подценяват последиците от употребата на алкохол и да правят грешни преценки и вземане на решения, като шофиране след употреба на алкохол, отколкото млади хора без фамилна анамнеза за алкохолизъм.

Въпреки че алкохолизмът обикновено се развива в началото на зрялата възраст, по-възрастните хора също могат да изпаднат в алкохолна зависимост. Освен това алкохолът оказва влияние върху организма на хората в напреднала възраст по различен начин. Хора, които приемат същото количество алкохол, както в по-млади години, с напредване на възрастта могат по-лесно да развият алкохолна зависимост, без да го осъзнават. Необходими са по-малко количество напитки за изпадане в нетрезво състояние. Органите на по-възрастните хора могат да бъдат увредени от по-малки количества алкохол, отколкото тези на по-младите хора. Също така, много от лекарствата, предписвани на хора в напреднала възраст, взаимодействат неблагоприятно с алкохол.

5.2. Пол

Пол

Повечето хора с алкохолна зависимост са от мъжки пол, но честотата на алкохолизма при жените се увеличава през последните 30 години. Според Центровете за контрол на заболяванията в САЩ около 17% от мъжете и 8% от жените отговарят на критерии за зависимост от алкохола в някакъв момент от живота си.

Проучванията показват, че жените са по-уязвими от мъжете към много от дългосрочните последици от алкохолизма. Например жените са с по-висока тенденция от мъжете да развият алкохолен хепатит и да умрат от цироза и са по-уязвими по отношение на увреждането на мозъчните клетки, причинено от употребата на алкохол.

5.3. Расова и етническа принадлежност

Расова и етническа принадлежност

Като цяло, няма разлика в честотата на алкохолната зависимост сред различните раси. Някои групи от населението, обаче, като например местни американци, са с повишена честата на алкохолизъм. Въпреки че биологичните или културните причини за такова различно разпространение на алкохолната зависимост не са известни, някои хора в тези популации могат да имат генетична предразположеност към алкохолизма поради начина, по който метаболизират алкохола.

5.4. Анамнеза за злоупотреба

Анамнеза за злоупотреба

Индивиди, които са били малтретирани като деца, имат по-висок риск за злоупотреба с вещества по-късно в живота. В едно проучване 72% от жените и 27% от мъжете със злоупотреба с вещества съобщават физическо и / или сексуално насилие. Те също така са показали по-лош отговор към лечението, отколкото тези без такава анамнеза за злоупотреба.

Също така се развива по-голям риск от алкохолизъм при индивиди, които злоупотребяват с други вещества, като тютюн, наркотици или лекарства.

5.5. Стрес

Стрес

Много хора, живеещи в стрес или преживели стресова ситауция, се обръщат към алкохола като начин за разпускане. Въпреки това, ако човек не е внимателен, тялото му може да изисква по-честа употреба на алкохол, за да му помогне да се отпусне, особено ако има генетично предразположение към пристрастяване.

5.6. Психиатрични и поведенчески разстройства

Психиатрични и поведенчески разстройства

Хора с тежка депресия или тревожно разстройство са изложени на висок риск от алкохолизъм, тютюнопушене и други форми на пристрастяване. Подобно, голяма част от алкохолно зависимите хора страдат от придружаващо психиатрично разстройство или злоупотреба с други вещества. Депресията е най-честият психичен проблем при хора, страдащи от алкохолизъм или от злоупотреба с други вещества. Злоупотребата с алкохол е много честа при пациенти с биполярно разстройство и шизофрения.

Специфични тревожни разстройства, като паническо разстройство и социална фобия, могат да създадат особени рискове за злоупотреба с алкохол и други вещества. Социалната фобия причиня силен страх от публично критикуване и унижение. Паническото разстройство причинява интензивни тревожни и паник атаки. Хора с тези разстройства могат да използват алкохола като начин да се чувстват по-малко потиснати в публични ситуации и да успокоят чувството на паника. Хората с тревожно разстройство са по-склонни да възобновят консумацията на алкохол след лечение на алкохолна зависимост.

Дългосрочният алкохолизъм може да причини химични промени, които произвеждат тревожност и депресия. Невинаги е ясно дали хора с емоционални разстройства се самолекуват с алкохол или дали алкохолът е предизвикал емоционалните промени.

Проучвания показват, че алкохолът е силно свързан с импулсивно или раздразнително поведение. Например деца с хиперактивно разстройство с дефицит на вниманието имат по-висок риск от развитие на алкохолизъм в зряла възраст. Рискът е особено висок при съчетание с поведенческо разстройство.

5.7. Редовна употреба на алкохол

Редовна употреба на алкохол

Редовната консумация на твърде много алкохол за продължителен период от време може да доведе до проблеми, свързани с алкохола, или до алкохолна зависимост.

5.8. Социални и културни фактори

Социални и културни фактори

Социалните и културните фактори също мохат да повишат възможността от поява на проблеми с алкохола.

Наличието на приятел или близък роднина, който пие редовно, може да увеличи риска от злоупотреба с алкохол. За младите хора влиянието на родителите, връстниците или други модели за подражание може да повлияе на риска от развитие на алкохолна зависимост.

Следва: Новини
Страници: 34567...12
4.1/5 19 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Алкохолизъм Честота на алкохолизма Честота на алкохолизма Причини за алкохолизъм Последици за здравето при злоупотреба с алкохол
1 от 6
АлкохолизъмЧестота на алкохолизмаЧестота на алкохолизмаПричини за алкохолизъмПоследици за здравето при злоупотреба с алкохолПоследици за здравето при злоупотреба с алкохол

Коментари

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. fname lastname 
    на 21 May 2021 в 22:15

    Не започвайте изобщо всеки си мисли, че не може да се пристрасти, после итва някоя травмиращо събитие в живота Ви и си мислите виното е питието на боговете, и се попитвате да притъпите болката и докато се осетите сте зависим и проваляте всичко. Не започвайте с какъвто и да е алкохол.

За статията
последна редакция: 24 окт 2024г.
създадена на: 23 юни 2015г.
прочетена: 144359 пъти
Още за Алкохолизъм
  • Новини
  • Статии от здравна медия
  • Алтернативна медицина
  • Интервюта
  • Научни публикации
  • Органи и алкохолизъм
  • Растения и билки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival