Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Стент на сърцето

Стент на сърцето

Автор: д-р Деян Маринов
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • БИБЛИОГРАФИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
БИБЛИОГРАФИЯ
КОМЕНТАРИ
Стент на сърцето
  1. Какво е стент на сърцето
  2. Индикации за поставяне на стент на сърцето
  3. Как се поставя стент на сърцето?
  4. Разлика между байпас и стент
  5. Рискове при поставяне на сърцето
  6. Усложнения след поставяне на стент на сърцето
  7. Възстановяване след поставяне на стент на сърцето
  8. Колко години се живее със стент на сърцето?
  9. Как да живеем след поставяне на стент на сърцето?

1. Какво е стент на сърцето

Коронарните стентове представляват тръбни метални устройства, които се въвеждат в коронарните артерии, които показват степен на стеноза, дължаща се на подлежащо атеросклеротично заболяване. Тази процедура на реваскуларизация се нарича перкутанна коронарна интервенция или коронарна ангиопластика с поставяне на стент.

Коронарните стентове са разработени още през 1980 г. и продължават да се развиват по отношение на формата, структурата, материалите за изработка. В епохата преди стентовете е използвана балонна ангиопластика, която е била в основата на коронарната реваскуларизация. Този метод е напълно заместен от стентовете през години, тъй като е свързан с множество усложнения, повечето от които са фатални за пациентите.

Стентирането е минимално инвазивна процедура, което означава, че не се изисква голям разрез за тяхното поставяне. Въпреки това, преди да се постави стент, пациентите се нуждаят от допълнителни изследвания и тестове, преди да се извърши стентирането. Стентовете биват различни видове и могат да бъдат изработени от различен материал като метал, силикон и комбинация от материали.
Стентовете за коронарните артерии обикновено са направени от метална мрежа и понякога са покрити с друг вид материал. Тъканните стентове или стент-графтовете се използват в по-големи съдове като аортата.

След като бъде поставен стент в зависимост от местоположението в тялото, може да се наложи да се приемат определени лекарства, като аспирин и други антитромбоцитни лекарства, които предпазват кръвта от образуване на съсиреци. Най-честите усложнения, които могат да настъпят са запушване на стента, образуване на кръвен съсирек в артерията и др.

2.

Индикации за поставяне на стент на сърцето

Ангиопластика с поставяне на стент на сърцето се използва за лечение на натрупването на мазнини, холестерол и други вещества по вътрешната част на стените на артериите на сърцето, състояние, наречено атеросклероза. Атеросклерозата е често срещана причина за запушване на коронарните артерии. Запушването или стесняването на тези кръвоносни съдове се нарича коронарна артериална болест.

Не всеки пациент може да бъде подложен на ангиопластика. Понякога вместо това се препоръчва отворена операция, наречена коронарен байпас. Чрез тази операция се създава нов път за кръвта да преминава около запушена или частично запушена артерия на сърцето.

Лекуващият кардиолог предвид тежестта на сърдечното заболяване и цялостното здраве на пациента, решава коя е най-добрата възможност за лечение.

Прочети повече
3.

Как се поставя стент на сърцето?

Стент на сърцето може да се постави под местна анестезия. Първо се започва с малък разрез на кожата в областта на китката или медиалната част на бедрото. След това се поставя катетър със стент и балон на върха.

Използват се специални багрила и монитори, за да може катетъра да се насочи към коронарните артерии, и по-конкректно към стеснената или блокирана зона. Когато се достигне тази зона, балонът на върха на катетъра се надува. Това разширява лумена на артерията, позволявайки повишен кръвен поток. След това балонът с катетъра се изваждат и на мястото се поставя стента.

Прочети повече
4.

Разлика между байпас и стент

За много хора поставяне на стент на сърцето има положителен ефект върху качеството на живот. Комбинацията от ангиопластика и стентиране може да бъде животоспасяваща, особено когато се извършва след остър миокарден инфаркт.

Може значително да се подобри притока на кръв и да предотврати по-нататъшно увреждане на сърдечния мускул. Може също така да подобри симптомите на сърдечни заболявания, като гръдна болка и задух.

В някои случаи стентирането може да премахне необходимостта от коронарен байпас. Стентирането е много по-малко инвазивен метод от операция за сърдечен байпас. Времето за възстановяване също е много по-кратко. Отнема само няколко дни, за да се възстанови напълно пациенти, докато при сърдечен байпас може да отнеме до повече от шест седмици.

Прочети повече
5.

Рискове при поставяне на сърцето

Рисковете от коронарна ангиопластика с поставяне на стент могат да включват:

  • Повторно стесняване на артерията - повторно стесняване на артерията, наричано още повторна стеноза, е по-вероятно да настъпи, ако не се използва стент. Ако стентът е покрит с лекарство, рискът от стесняване е още по-малък.
  • Кръвни съсиреци - в стентовете могат да се образуват кръвни съсиреци. Тези съсиреци могат да затворят артерията, причинявайки сърдечен удар. Лекарствата могат да помогнат за намаляване на риска от образуване на кръвни съсиреци.
  • Кървене или инфекция - по време на процедурата катетър се вкарва в кръвоносен съд, обикновено в ръката или крака. Може да възникне кървене, натъртване или инфекция на мястото, където е поставен катетърът.
Прочети повече
6.

Усложнения след поставяне на стент на сърцето

Въпреки че шансовете за усложнения от стент на сърцето са малки, някои могат да бъдат сериозни и включват развитие на аритмии, увреждане на кръвоносните съдове и кървене от мястото на поставянето. Сред най-честите усложнения са повторна оклузия и рестеноза.

Прочети повече
7.

Възстановяване след поставяне на стент на сърцето

Исхемичната болест на сърцето остава причина номер едно за смърт при мъже и жени в световен мащаб. В САЩ около 1,5 милиона хора страдат от инфаркт годишно, като една трета от тях са с летален край. Преживелите инфаркт са с лоша прогноза с 2 до 15 пъти по-висок риск от смъртност и заболеваемост в сравнение с останалата част от населението.

Според проведени проучвания сред оцелелите от миокарден инфаркт (ОМИ) пациенти показват, че 25% от мъжете и 28% от жените умират в рамките на една година след прекаран инфаркт, 18% от мъжете и 24% от жените имат втори инфаркт в рамките на шест години след ОМИ, и 22% от мъжете и 46% от жените са диагностицирани със застойна сърдечна недостатъчност (ЗСН) поради исхемична кардиомиопатия.

Прочети повече
8.

Колко години се живее със стент на сърцето?

Ангиопластиката и стентирането са два вида нехирургични интервенции за хора с коронарна артериална болест. Тези интервенции могат да се използват в спешни случаи или в ситуации, които не са спешни, когато има риск от сериозни последици за пациентите.

Проучванията установяват, че тези интервенции може да не работят по-добре от медикаментите при хора със стабилна коронарна артериална болест. Поради тази причина стентирането и ангиопластиката не трябва да се считат за "бързо решение" и трябва да се използват само, когато ползите са повече, отколкото рисковете и възможните усложнения.

Прочети повече
9.

Как да живеем след поставяне на стент на сърцето?

Докато стентирането може да доведе до забележително подобрение в моментното състояние на пациентите, то не е лек за сърдечни заболявания. Трябва да се обърне внимание на допринасящите фактори, като висок холестерол, високо кръвно налягане и наднормено тегло. Лекарите могат да предпишат лекарства и друг вид лечение, за да подпомогнат справянето с тези проблеми.

Прочети повече
Страници: 12345...9
3.0/5 4 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Стент на сърцето Индикации за поставяне на стент на сърцето Как се поставя стент на сърцето?
1 от 3
Стент на сърцетоИндикации за поставяне на стент на сърцетоКак се поставя стент на сърцето?

Библиография

https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/angioplasty-and-stent-placement-for-the-heart
https://www.nhs.uk/conditions/coronary-angioplasty/what-happens/
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/coronary-angioplasty/about/pac-20384761
https://en.wikipedia.org/wiki/Coronary_stent
https://www.healthline.com/health/heart-disease/stent
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507804/

Коментари към Стент на сърцето

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Стент на сърцето
    www.framar.bg 
    на 22 May 2025 в 08:31
    Коментирайте "Стент на сърцето"
За статията
последна редакция: 12 авг 2024г.
създадена на: 12 авг 2024г.
прочетена: 18577 пъти
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival