4. Локални средства използвани при спортни травми
Едни от най-често използваните продукти при спортни травми са средствата за локално приложение. Те най-често са под формата на гелове, кремове и масла и се прилагат директно върху мястото увредата. Съдържат различни съставки като нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), билкови екстракти и етерични масла, които имат за цел да намлят отока, болката и възпалението. Локалните средства са предпочитани, поради това че не проявяват страничните ефекти на лекарствата приложени през устата и се въздейства само върху мястото на травмата.
Действие на локалните средства:
- Облекчаване на болката
- Намаляване на възпалението и локалното дразнене на тъканите
- Намаляване на отока и посиняването
- Подобряване на притока на кръв
- Стимулиране на тъканната регенерация
В спорта локалните средства се разделят според ефекта си на две основни групи - загряващи и охлаждащи. Най-общо казано загряващите средства предизвикват затопляне и зачервяване, вследствие на нахлуване на кръв на мястото на приложение, а охлаждащите имат основно противовъзпалително и обезболяващо действие.
Охлаждащите средства са най-често гелове и съдържат съставки като ментол, алкохоли и съставки, които създават субективно усещане за хлад. Тези средства не предизвикват значително зачервяване и нахлуване на кръв (хиперемия), поради което могат да се използват още първите дни след остра травма. В тези случаи те нанасят само с намазване и леко втриване, без масаж, за да не се увеличи допълнително отока и възпалението. Много добър ефект при спортни травми има комбинацията между ментол и нестероидно противовъзпалително средство, като ибупрофен, при която има едновременно охлаждащ, обезболяващ и противовъзпалителен ефект.
Загряващите средства съдържат съставки като екстракт от черен пипер, люта чушка или масла, които имат силен ревулзивен ефект и предизвикват затопляне и зачервяване. В спорта те се използват най-често с масаж за подгряване на мускулите или при възстановяването след физическо натоварване. Веднага след получаване на травма не е подходящо да се прилагат силно загряващи средства, защото това допълнително може да усили възпалителната реакция и отока. Най-добре в първите дни след остра травма да се използват различни гелове, които имат охлаждащ ефект или съдържат нестероидни противовъзпалителни средства. Загряващите средства и тези съдържащи дразнещи съставки могат да се използват при травми едва след изчезването на острите симптоми (най-добре 4-7 дни след травмата). Ревулзивните средства са най-ефективни при хронични заболявания на връзките сухожилията и ставите, защото подобряват локалното кръвообращение.
4.1. Локални нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) при спортни травми - Ибупрофен, Кетопрофен, Диклофенак.
Това са лекарствени средства са под формата на гелове, които съдържат нестероидни противовъзпалителни съставки като ибупрофен, кетопрофен и диклофенак. Те действат чрез блокиране на ензима циклооксигеназа, като по този начин потискат възпалението и спомагат за намаляването на болката и отока. Тези гелове могат да се прилагат както при остри травми (навяхвания, контузии и разтежения), така и при хронични възпалителни заболявания (тендинити, тендовагинит, бурсити). Съществуват продукти, които са комбинация между нестероидно противовъзпалително средство и ментол с цел повишаване обезболяващия ефект. Геловете, съдържащи НСПВС могат да се използват директно върху травмата, само ако целостта на кожата не е нарушена.
4.2. Ментол
Една от най-често използваните съставки в геловете и кремове за ставни и мускулни болки е ментолът. Той има така нареченото отвличащо действие, като чрез дразнене на кожните рецептори, блокира усещането за болка и дразнене на мястото на увредата. Ментолът присъства в много от охлаждащите гелове, поради това че първоначално създава чувство на охлаждане на кожата. След преминаването на ефекта на охлаждането на мястото на приложение се усеща леко затопляне.
Коментари към Спортен травматизъм