Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Премахване на сливици

Премахване на сливици

Автор: д-р Деян Маринов
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • БИБЛИОГРАФИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
БИБЛИОГРАФИЯ
КОМЕНТАРИ
Премахване на сливици
  1. Какво е тонзилектомия?
  2. Анатомия на небните сливици
  3. Показания за премахване на сливици
  4. Противопоказания за премахване на сливици
  5. Операция на сливиците при възрастни
  6. Операция на сливиците при деца
  7. Усложнения след операция на сливиците
  8. Възстановяване след операция на сливици

1. Какво е тонзилектомия?

Тонзилектомия е хирургична процедура, при която двете сливици се отстраняват напълно от задната част на гърлото. Процедурата се извършва основно при рецидивиращ тонзилит, инфекции на гърлото и обструктивна сънна апнея. За тези чести инфекции на гърлото операцията води до по-малко болки в гърлото, но няма доказателства за дългосрочни ползи.

Въпреки че като цяло премахване на сливици е безопасна интервенция, усложненията могат да включват кървене, повръщане, дехидратация, проблеми с храненето и говоренето. Болката в гърлото обикновено продължава около една до две седмици сле операция. Кървене се появява при около 1% през първия ден и 2% след това. Има доказателства, че тонзилектомията не засяга имунната система в дългосрочен план.

Самата операция се извършва с помощта на специални инструменти и електрокаутер. Тонзилектомията е втората най-разпространена амбулаторна хирургична процедура при деца в световен мащаб.

Премахване на сливици се използва за лечение на:

  • Рецидивиращ, хроничен или тежък тонзилит
  • Усложнения на уголемени сливици
  • Кървене на сливиците
  • Други редки заболявания на сливиците
2.

Анатомия на небните сливици

Небните тонзили са част от пръстена на Waldeyer от лимфоидна тъкан. Други компоненти включват аденоидите, тубарните сливици и езичните сливици. Разграничаването на лимфоидната тъкан от заобикалящата мускулатура е чрез фиброзна капсула, която се развива от фарингобазиларната фасция. Потенциалното пространство между капсулата и мускула се нарича перитонзиларно пространство.

Прочети повече
3.

Показания за премахване на сливици

Двете най-чести индикации за премахване на сливиците са нарушено дишане по време на сън и рецидивиращ тонзилит. Нарушеното дишане при сън е повтаряща се частична или пълна обструкция на горните дихателни пътища по време на сън, което води до нарушаване на нормалната вентилация и съня. Може да се диагностицира въз основа на анамнестичните данни и физикален преглед.

Прочети повече
4.

Противопоказания за премахване на сливици

Няма установени абсолютни противопоказания за извършване на тонзилектомия. Основните усложнения, свързани с тонзилектомията, са рисковете от кървене и анестезията. Следователно, пациентите, подложени на операция, трябва да имат всички рискови фактори за тези усложнения (нарушения на кръвосъсирването, фамилна анамнеза за злокачествена хипертермия).

Прочети повече
5.

Операция на сливиците при възрастни

През последните 50 години, тонзилектомия се извършва чрез дисекция на сливиците от заобикалящата ги фасция, така наречената тотална или екстракапсуларна тонзилектомия. Преди 60 до 100 години широко разпространена и използвана е била субтоталната тонзилектомия, при която не са известни напълно ползите, особено при пациенти с обструктивна сънна апнея.

Прочети повече
6.

Операция на сливиците при деца

При деца процедурата се извършва под обща анестезия. Голяма част от децата след оперативно отстраняване на сливиците могат да се приберат вкъщи още на същия ден, въпреки че някои може да останат за наблюдение. По принцип децата под 3 години и тези със сериозни проблеми със съня (сънна апнея) обикновено остават да нощуват.

Прочети повече
7.

Усложнения след операция на сливиците

Кръвоизливът е най-честото усложнение. Приблизително 2-3% от пациентите имат кръвоизлив, а рискът от респираторни усложнения е доста висок при тези, които имат обструктивна сънна апнея, отколкото при деца, които нямат, но рискът от следоперативно кървене е по-нисък.

При силно кървене понякога може да се наложи вторична операция за хемостазиране, като методите за хемостазиране включват електрокоагулация на тъканите, лигатури и др. Кървенето може да се класифицира като интраоперативно (настъпващо през първите 24 часа) или вторично (настъпващо между 24 часа и 10 дни).

Прочети повече
8.

Възстановяване след операция на сливици

Възпаленото гърло ще продължи приблизително две седмици след операцията, докато болката след процедурата е значителна и може да наложи болничен престой. Възстановяването може да отнеме от 7 до 10 дни и правилната хидратация е много важна през това време, тъй като дехидратацията може да увеличи болката в гърлото.

Контролирането на болката след тонзилектомия е важно, за да може пациентите да се върнат към нормален начин на живот и да започнат да се хранят. В даден момент, най-често межди 7 до 11 дни след операцията, може да настъпи кървене. Общият риск от кървене е приблизително 1-2%. Този процент е по-висок при възрастни, особено мъже над 70-годишна възраст. Препоръките за обезболяване включват различни неопиоидни аналгетици. Опиоидите не се препоръчват при деца под 12 години. Доказано е, че приемът на нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) може да увеличи риска от кървене.

Прочети повече
Страници: 12345...8
3.0/5 2 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Премахване на сливици
1 от 1
Премахване на сливици

Библиография

https://kidshealth.org/en/parents/tonsil.html
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/tonsillectomy/about/pac-20395141
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/15605-tonsillectomy
https://en.wikipedia.org/wiki/Tonsillectomy
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK536942/
https://reference.medscape.com/article/872119-overview

Коментари към Премахване на сливици

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Премахване на сливици
    www.framar.bg 
    на 29 May 2025 в 00:53
    Коментирайте "Премахване на сливици"
За статията
последна редакция: 01 юни 2024г.
създадена на: 30 май 2024г.
прочетена: 7300 пъти
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival