8. Какво е лечението при вулводиния?
Тъй като вулводинията не е просто гинекологично състояние, много експерти предпочитат мултидисциплинарен подход към нейното управление.
Лечението на вулводиния може да включва консултации с:
- акушер-гинеколог
- дерматолог
- невролог
- специалист по контрол на болката
- урогинеколог и / или
- физиотерапевт
Освен това, тъй като вулводинията обикновено засяга сексуалните връзки и емоционалното благосъстояние на жената, лекуващият лекар може да препоръча психолог или семеен консултант.
Тъй като не е известно какво причинява вулводиния, лечението е насочено към облекчаване на симптомите и обикновено осигурява умерено облекчаване на болката. Някои жени изпитват облекчение при определено лечение, докато други не реагират на терапията или изпитват странични ефекти.
8.1. Терапевтични подходи
Лечението на вулводиния отнема време. Няма универсално лечение, което да е подходящо за всички жени с вулводиния. Откриването на ефективна терапия или комбинация от лечения за облекчение от болката, е процес на проби и грешки, а леченията, които имат ефект, е възможно да не го проявят веднага.
Лечението на вулводиния може да включва:
- Локални лекарства: Кремове и мехлеми, съдържащи анестетици, хормони или невростабилизиращи лекарства, се прилагат върху областта на вулвата. Те могат да се прилагат 15 до 20 минути преди сексуална активност или когато е необходимо.
- Перорални лекарства: Тези лекарства могат да включват антидепресанти и антиконвулсанти за справяне с невропатната болка.
- Нервен блок: Това е анестетично лекарство, което се инжектира в нервите, които предават сигнали за болка, в този случай от вулвата към гръбначния стълб. Прекъсването на сигналите за болка по този начин може да осигури краткосрочно облекчение.
- Физикална терапия: Физикалната терапия се използва за лечение на вулводиния, но не и за укрепване на мускулите. Това лечение се използва за миофасциално освобождаване. Мускулите в тазовото дъно често са в спазъм при жени с вулводиния. Работата с физиотерапевт, обучен в нарушения на тазовото дъно, може да помогне за отпускането на тези мускули.
- Вестибулектомия: Това е хирургична процедура за отстраняване на тъкан в областта, където пациентът изпитва болка. Процедурата може да бъде полезна за жени, които имат локализирана вулводиния и не са били подпомогнати значително от други лечения. Процентът на успех при операция при жени с провокирана вестибулодиния варира от 60%-90%.
- Консултиране: Това може да се препоръча, тъй като вулводинията може да повлияе на сексуалните отношения, самочувствието и цялостното качество на живот. Психосексуалната терапия може да помогне за подобряване на сексуалното функциониране, например да се преодолее страхът от допир.
- Други подходи: Две техники, които се проучват в момента, са невростимулация и спинална инфузионна помпа. Невростимулацията се осъществява с ток с ниско напрежение, като може да замени болката с усещане за изтръпване. Спиналната инфузионна помпа е имплантирано устройство, което може да аплицира лекарства с ниски дози в гръбначния мозък и нервните корени. Това може да притъпи болката. Има обаче ограничени доказателства относно използването на тези мерки за вулводиния.
8.2. Съвети към жена с вулводиния
Мерките, които могат да намалят риска от иницииране на болката или могат да помогнат за облекчаването й, включват:
- Носене на памучно бельо и широки дрехи около гениталната област.
- Избягване на носене на тесни дрехи и чорапогащници.
- Избягване на ароматизирана тоалетна хартия и парфюмирани кремове и сапуни.
- Избягване на триене или седене за продължителни периоди - ако се налага прекарване на по-продължително време в седнало положение, може да помогне употребата на ортопедична възглавница или някакъв друг вид ергономична възглавница, която намалява натиска върху областта на вулвата.
- Въздържане от прекомерно измиване на гениталиите.
- Избягване на употреба на вагинален душ или използване на вагинални кърпички.
- Използване на лубрикант на водна основа по време на полов акт, но без употреба на ароматизирани или предназначени да създадат усещане за охлаждане или затопляне лубриканти.
- Измиване на вагиналната област само с вода, без употреба на възможни иритативни средства, като интимни дезодоранти или пяна за вана.
- Подсушаване на зоната след измиване или уриниране.
- Употреба на студени компреси.
- Избягване на упражнения, които оказват натиск върху вулвата, като колоездене или конна езда.
- Намаляване на нивото на стрес и осигуряване на достатъчно сън.
- При съмнение за вагинална инфекция е от важно значение да бъде диагностицирана и лекувана незабавно и консултация с лекаря, ако някакво лечение влошава състоянието.
Коментари към Вулводиния