Костохондрит
1. Какво представлява костохондрит?
Костохондрит, известен също като синдром на болка в гръдната стена или костостернален синдром, е доброкачествено възпаление на горната част на костохондралната (ребро към хрущял) и стернокостална (хрущял към гръдната кост) става. При 90% от пациентите, болката обхваща едната гръдна половина, обикновено от 2-ро до 5-то ребро. Болката в гърдите, основният симптом на костохондрит, се счита за симптом на спешна медицинска помощ, което прави заболяването често срещано в спешните отделения. Проучване показва, че костохондрит е отговорен за 30% от пациентите с болка в гърдите в спешното отделение.
Точната причина за костохондрит не е известна, въпреки това се смята, че се дължи на повтаряща се лека травма, наречена микротравма. В по-редки случаи може да се развие в резултат на инфекция. Диагнозата е предимно клинична и се основава на физикалния преглед от специалист, като трябва да се изключат и други причини за гръдна болка.
Костохондрит често се бърка със синдром на Титц (Tietze), поради сходство в местоположението на симптоматиката. Често заболяването се счита за самоограничаващо се, което преминава от само себе си без лечение. Възможностите за лечение обикновено включват почивка, лекарства за болка като нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), компреси с лед и мануална терапия. Случаи с постоянен дискомфорт могат да бъдат управлявани с инжекция за блокиране на интеркосталните нерви, като се използва комбинация от кортикостероиди и локален анестетик. Състоянието засяга предимно жени над 40-годишна възраст, въпреки че някои проучвания показват, че костохондрит все още е често срещан сред юноши, проявяващи болка в гърдите.
Честота и причини на костохондрит
Честотата на заболяването не е добре установена, въпреки че се смята, че състоянието се среща при 4% до 50% от пациентите с болка в гърдите. Обикновено заболяването се среща по-често при жени, отколкото при мъжете. Костохондрит възниква от локализирано възпаление на ставите на гръдния кош, което води до болка. Състоянието е идиопатично, въпреки че констохондрит може да възникне и от инфекция, повтарящи се травми, серонегативни спондилоартропатии, гръдни тумори, злоупотреба с наркотици и ревматологични заболявания.
Патофизиология на костохондрит
Патофизиологията на заболяването не е напълно изяснена. Състоянието може да бъде предизвикано от повишена активност на горните крайници, кашлица или други физически активности. Костохондрит може също да бъде свързан с подлежащо възпалително състоянието на мускулно-скелетната система. Състоянието засяга предимно предната гръдна стена, често включвайки 2-ро до 5-то ребро.
Костохондрит
Костохондрит обикновено се проявява едностранно, като основно е засегната лявата гръдна половина. Засяга предимно 2-ро до 5-то ребро в стернокосталните и ребрено-хондралните стави. Най-честият симптом е гръдната болка, която често се влошава от движение и дълбоко дишане. Болката може да варира при различните индивиди и обикновено се описва като остра, болезнена, тъпа или при натиск. Тя може да ирадиира към рамото, ръката, шията или гърба.
Състоянието обикновено започва постепенно след повтаряща се кашлица, усилена физическа активност или травма на гръдния кош. Симптомите на костохондрит могат да се повтарят и да продължат седмици до месеци.
Костохондрит
Диагностичното изследване е показано главно за изключване на други потенциални причини за гръдна болка, като инфаркт на миокарда или пневмония. Изследването трябва да бъде избрано въз основа на възрастта на пациента, рискови фактори и др. Препоръчва се рентгенография на всички пациенти с гръдна болка за изключване на причини като пневмония или спонтанен пневмоторакс.
Не се препоръчват допълнителни образни методи за диагностициране на костохондрит, въпреки че може да се счита за изключване на други заболявания. Електрокардиограма (ЕКГ) трябва да се обмисли при всички възрастни пациенти с болка в предната част на гърдите, за да се изключат сърдечни заболявания. При пациенти с костохондрит рентгенографията и ЕКГ са нормални.
Костохондрит
Костохондрит обикновено е заболяване с благоприятна прогноза, и като такова, не изисква някакво специфично лечение. Консервативните методи са първи като избор за лечение на състоянието. Ако то е резултат от травма или прекомерна употреба на горния крайник, е нужно пациентите да избягват физически дейности. Амбулаторното проследяване може също да бъде форма на лечение на костохондрит. Могат да се използват мануални терапевтични методи като миофасциално освобождаване, техники за мобилизиране на ребрата и упражнения за разтягане на гръдния кош. В тежки случаи, ако симптомите не отзвучават и продължават до една година или повече, може да се обмислят кортикостероиди или инжекции с локален анестетик.
Усложнения и прогноза при костохондрит
Костохондрит е самоограничаващо се състояние. Малък процент от пациентите може да имат рефрактерен или рецидивиращ костохондрит, което налага насочване към ревматолог за търсене на системни причини за болка в гърдите и изследване ефекта на минимално инвазивни процедури като кортикостероидни инжекции. Заболяването е с добра прогноза. Над 90% от пациентите изпитват симптоматично подобрение в рамките на 3-4 седмици.
Галерия
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/costochondritis/symptoms-causes/syc-20371175
https://www.nhs.uk/conditions/costochondritis/
https://www.webmd.com/pain-management/costochondritis
https://en.wikipedia.org/wiki/Costochondritis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532931/
Коментари към Костохондрит