5. Лечение при педикулоза
Лечението при педикулоза включва лекарствени препарати и хигиенни мерки. Заедно с употребата на препарати, предназначени за обезпаразитяване на въшки, е необходимо обеззаразяване на всички дрехи, спално бельо, лични вещи и мебели. В повечето случаи не е трудно убиването на въшките по тялото или главата. Предизвикателство е елиминирането на всички гниди и избягване на контакт с други въшки у дома или в учебното заведение.
Пръв избор на лечението на главовите въшки са шампоани, съдържащи пиретрин или перметрин. При внимателно и стриктно спазване на указанията тези препарати дават добри резултати. Използва се гребен с фини зъбчета за премахване на въшките и гнидите от мократа коса. Може да се наложи повторението на лечението с лосион или шампоан след 7-10 дни. Гребените, четките и аксесоарите за коса се измиват с гореща сапунена вода (най-малко 54 ºС) или се накисват в спирт за един час. В някои райони въшките са станали устойчиви на тези продукти. В такъв случай могат да се предпишат шампоани и лосиони, които съдържат малатион, бензил алкохол, ивермектин.
При опаразитяване с дрешни въшки не е необходимо лечение. Въпреки това, трябва да се вземат мерки, като третиране на дрехите и други предмети. Заразените предмети се измиват с гореща сапунена вода (най-малко 54 ºС) и се изсушават при висока температура в продължение на поне 20 минути. Вещите, които не могат да се премината тази процедура, се поставят в херметически затворена чанта за две седмици.
Половите въшки могат да бъдат лекувани с много от същите препарати, използвани при главовите въшки. Необходимо е да се следват внимателно инструкциите за употреба.
Коментари към Въшки